Kominek od wieków kojarzy się z przytulnością, ciepłem, ogrzaniem w mroźny, zimowy dzień. U wielu osób budzi skojarzenia z góralską chatą i świętami. To najbardziej tradycyjny sposób ogrzewania i dlatego nadal wzbudza ogromne zainteresowanie. Nowoczesne kominki nie potrzebują już opału w postaci drewna, nie stwarzają zagrożenia pożarowego. Wystarczy podłączyć je do prądu lub używać specjalnych wkładów. Kominki elektryczne mogą być stosowane nawet w mieszkaniach w blokach, co świadczy o ich uniwersalności.
Kominki elektryczne- dekoracja i źródło ciepła
Zwolennicy minimalizmu i klasycznego stylu urządzania wnętrz zgadzają się w jednym- dekoracje powinny być praktyczne i dopełniać wystrój pomieszczenia. Współczesne kominki elektryczne do zabudowy to pomost między tradycją a nowoczesnością. Kominki elektryczne cechują się większą wygodę użytkowania niż ich tradycyjne odpowiedniki opalane drewnem czy gazem. Nie tworzą produktów ubocznych spalania, zapewniają ogrzewanie bez bałaganu, kurzu i spalin. Funkcja grzania jest niezależna od efektu wizualnego, co oznacza, że można użyć kominka tylko dla efektu płomieni, jako dekorację podczas romantycznego wieczoru nawet latem.
Idealnie nadadzą się do dogrzania w mroźną zimową noc. Kominek elektryczny wygląda tak samo, ogrzewa, cieszy oko, jak modele znane z domu babci. Istnieją jednak różnice. Model elektryczny nie wymaga żadnej wentylacji ani profesjonalnej instalacji.
Jak działa kominek elektryczny?
Działa w wyniku zasysania chłodnego powietrza, podgrzewanie go od wewnątrz za pomocą wężownicy grzewczej. Ogrzane powietrze jest delikatne wypychanie z powrotem do pomieszczenia za pomocą wentylatora. Na rynku dostępne są także modele wykorzystujące technologię podczerwieni. Kominki elektryczne posiadają nowoczesne oświetlenie LED, wprowadzające ciepło i miły, przytulny klimat do domu. Można zmienić kolor, jasność i szybkość płomienia. Funkcja grzania ma zakres temperatur 17 do 27 stopni Celsjusza oraz wybrać niskie lub wysokie grzanie. W ten sposób właściciel może kontrolować zużycie energii.
Imitacja płomienia
Kominek elektryczny jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt, ponieważ płomień nie powoduje oparzeń. Płomienie LED nie są ciepłe, tylko wyglądają, jak ogień. Dzięki najnowocześniejszym techologiom doskonale imitują prawdziwy ogień i są wspaniałą dekoracją. Nie mają nic wspólnego z ogniem powstającym w procesie spalania. W kominkach elektrycznych do zabudowy zastosowano ultradźwiękowy system działania, który wytwarza parę wodną. Jest ona odpowiednio podświetlona za pomocą diod LED, które tworzą trójwymiarowy obraz płomienia. Efekt płomienia jest wyraźny i naturalny.
Zalety kominków elektrycznych
O bezpieczeństwie tych urządzeń dla dzieci i zwierząt wspominałam powyżej. Ich kolejną zaletą jest brak emisji spalin, co oznacza czystość w domu i przyczynianie się do ochrony środowiska. Wykorzystanie diody LED powoduje oszczędność energii, nawet przy dłuższym grzaniu. W panelu sterowania ustawia się wymaganą temperaturę. Obudowy kominków wykonane są z najwyższą starannością i wyróżniają się unikalnym stylem. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy estetyki nowoczesnej, jak i bardziej klasycznych wzorców. Taki kominek jest świetnym uzupełnieniem systemu grzewczego. Elegancko prezentuje się w każdym pomieszczeniu, np.: w salonie, w gabinecie, sypialni, jadalni, a nawet w przedpokoju. Kominek elektryczny do zabudowy cechuje łatwość montażu- nie wymaga żadnej instalacji, przebudowy mieszkania, czy pozwoleń. Nie wymaga też uzupełniania paliwa ani regularnego czyszczenia. To doskonałe urządzenie dla osób, które chcą łączyć niesamowitą ozdobę z dodatkowym ogrzaniem domu lub mieszkania.
Kominki elektryczne zyskują na popularności dzięki różnorodności wzornictwa, czystości działania i braku uciążliwych czynności koniecznych do obsługi urządzenia. Przy okazji nawiązują do tradycji, tworzą przytulne wnętrze i przywołują miłe wspomnienia.