Kiedy wyginą pszczoły zniknie ludzkość. Dlaczego? Pszczoły są istotnym zapylaczem roślin. Co zrobić, aby były w ogrodzie? Posadzić ulubione rośliny pszczół.
Pszczoły odczuwają zmiany w środowisku spowodowane działalnością człowieka. Niekorzystny dla nich jest zanik łąk, dominacja trawników i betonoza w miastach. Dlatego kluczowe jest dbanie o różnorodność roślin w ogrodzie i zaproszenie pszczół do naszej zielonej ostoi. Wiele osób obawia się pszczół lub jest uczulonych. Jeżeli tylko nie mamy uczulenia, to warto ułatwić pszczołom życie i posadzić ulubione rośliny pszczół. Co zyskamy? Przepiękne kwiaty w ogrodzie, poczucie, że pomagamy przyrodzie. Niektóre z tych roślin wykorzystuje się w domowej medycynie. Pomagajmy pszczołom i stwórzmy ogrodową przestrzeń przyjemną dla naszego oka i ważną dla natury.
Ulubione rośliny pszczół – dlaczego są ważne w ogrodzie?
Nasze ogrody są niezwykle ważne dla pszczół i innych zapylaczy, bowiem dostarczają im nektaru i pyłku, których potrzebują do rozwoju. Nektar dostarcza im energii potrzebnej do lotu i znalezienia gniazda,. Pyłek zawiera białko, którego potrzebują młode osobniki do wzrostu. Uprawiając ulubione rośliny pszczół możesz zapewnić małym, latającym przyjaciołom zielonego zakątka niezbędny nektar i pyłek.
Korzyści z pszczół w ogrodzie
O pszczołach narosło wiele fałszywych mitów, które spowodowały, że ludzie boją się tych stworzeń. Zupełnie niepotrzebnie. Warto zweryfikować .Pracowite pszczoły to specjalistki od zapylania. Przenosząc pyłek z kwiatów, pomagają zachować bioróżnorodność i kontrolować erozji gleb. W przypadku upraw owoców, zapylanie roślin zwiększa plony nawet o 80%. Większość owoców i warzyw to gatunki owadopylne, które nie rozwiną się bez pszczół i ich zapylania. Inaczej mówiąc, bez pszczół nie będziemy mieli pysznego i zdrowego jedzenia. Ochrona pszczół jest podstawą w produkcji żywności. Niebezpieczne dla pszczół są:
- dzikie wysypiska (skażenie wody i gleby)
- chemizacja rolnictwa (środki ochrony roślin są szkodliwe dla pszczół)
- fale telefonii komórkowej zakłócające ich system nawigacyjny
Jak pomóc pszczołom w ogrodzie?
Pszczoły preferują otwarte kwiaty, w których widać środkową część kwiatu – stamtąd pobierają nektar i pyłek. Niektóre wychodzą z hibernacji już w lutym, podczas gdy inne nadal latają w listopadzie. Poleca się uprawianie w ogrodzie różnych kwiatów tak, aby kwitły od wiosny do jesieni.
Chętnie uprawianymi gatunkami „roślin miododajnych”, a więc ulubionymi roślinami pszczół są:
- lawenda,
- żmijowiec zwyczajny,
- mahonia pospolita
- , głóg,
- hiacyntowiec zwyczajny,
- szafran,
- rozmaryn,
- ogórecznik lekarski
- , jabłoń,
- jastrun właściwy.
- gorczyca biała.
- Słonecznik czarny (zwyczajny)
- Gryka zwyczajna.
- Koniczyna biała.
- Nostrzyk biały.
- Chaber bławatek.
- Nagietek
- szałwia
- macierzanka
Balkon przyjazny pszczołom
Jeżeli nie mamy ogrodu również możemy pomóc pszczołom w przetrwaniu. Ulubione rośliny pszczół z powyższego spisu posadzić w doniczkach na balkonie. Ciekawym pomysłem jest budowanie specjalnych domów i uli. Występują już w wielu miastach Polski, głównie przy parkach i dużych terenach zielonych.
Pamiętajmy, aby w ogrodzie unikać wszelkich chemicznych środków ochrony roślin. Można je przecież zastąpić naturalnym kompostem lub obornikiem, co jest decydowanie lepsze dla roślin i gleby. Nie szkodzi pszczołom i pożytecznym ptakom. Wypalanie traw jest barbarzyństwem niszczącym ziemie i zabijającym zwierzęta. Nie użyźnia gleby i stwarza olbrzymie zagrożenie pożarowe. Chemii w ogrodzie mówimy zdecydowane „nie” , stawiamy na ogród ekologiczny przyjazny dla owadów i ptaków, które są najlepszymi przyjaciółmi ogrodnika. Nic tak skutecznie nie zwalcza szkodników jak jeżyki i szpaki. Nic tak nie zapewnia obfitości warzyw i owoców, jak pszczoły i motyle. Nie potrzebujemy żadnych chemii.