Nowoczesne oświetlenie potrafi przybierać różne formy. Szczególną popularnością cieszą się rozwiązania minimalistyczne – geometryczne, proste i uniwersalne. Takie też są prawy skandynawskie, które spotyka się w wielu modnych aranżacjach.
Czym wyróżniają się skandynawskie lampy? Gdzie warto je wykorzystać i jak dopasować je do swoich potrzeb? O tym przeczytacie poniżej.
Lampa skandynawska – odpowiednie kształty oprawy
Czym wyróżniają się lampy skandynawskie? Ich ważną cechą, bez względu na to, czy mówimy o modelach wiszących, sufitowych, ściennych czy stojących, jest olbrzymia prostota konstrukcji. Podobnie jak inne nurty minimalistyczne styl skandynawski opiera się przede wszystkim na podstawowych bryłach geometrycznych. Spotkamy więc lampy kule, modele z osłonami w kształcie prostopadłościanów czy sześcianów. Unika się nadmiernej ozdobności czy wysokiego poziomu skomplikowania form. Estetyka produktu opiera się na ograniczeniu wszelkich dodatków, a wyeksponowaniu wysokiej jakości materiałach i ciekawych kontrastach faktur.
Z czego może być zrobiona lampa skandynawska?
Inną ważną cechą lamp skandynawskich jest sięganie po wzorce wprost z natury. Dotyczy to zwłaszcza użytych materiałów. Choćby na: LightPlus.pl pojawiają się liczne oprawy wykonane w głównej mierze z drewna, najlepiej surowego, z widocznym rysunkiem słojów i w naturalnym odcieniu, co dodaje przestrzeni przytulności i charakterystycznego klimatu. Drewno chętnie łączy się z plecionkami wiklinowymi lub rattanowymi, ale też z tekstyliami (zwłaszcza bawełną i lnem), a niekiedy przełamuje się z pomocą mlecznobiałego szkła czy metalu (również w niezmiernie modnych obecnie ciepłych wariantach, w tym w kolorze mosiądzu czy miedzi.
Modne skandynawskie osłony źródeł światła
Analizując opcjonalne materiały dla lamp skandynawskich, zdradziliśmy już nieco odnośnie tego, z czego bywają wykonane osłony na źródła światła w tym nurcie. Do najpopularniejszych opcji zaliczają się:
- mlecznobiałe, szklane klosze,
- tekstylne abażury.
Zazwyczaj mają one bardzo proste kształty (podobnie jak cała konstrukcja lampy). Utrzymuje się je także w neutralnych wariantach barwnych: białe szkło, tkaniny w odcieniach beżu, szarości lub czerni i bieli, co ułatwia wprowadzenie takiego rozwiązania do wielu przestrzeni. Najbardziej ozdobne bywają abażury z printem geometrycznym, najchętniej utrzymanym w kontrastowym zestawieniu wspomnianych już czerni i bieli.
Ciekawym pomysłem bywają skandynawskie lampy w większości wykonane z drewna. Zamiast klasycznej osłony stosuje się wówczas element drewniany, który pozwala uzyskać przyjemne dla oka rozproszenie światła. Idealnie takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w produktach ściennych dla uzyskania spokojnego, delikatnego i niezbyt inwazyjnego oświetlenia.
W jakich aranżacjach wykorzystać lampy skandynawskie?
Choć lampy skandynawskie kojarzą się przede wszystkim z aranżacjami w całości utrzymanymi właśnie w takim duchu, tak naprawdę są to jednak produkty niezmiernie uniwersalne, które bez przeszkód da się wprowadzić do wielu wnętrz.
Prosty i ascetyczny design sprawiają, że lampy skandynawskie są mile widziane w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych. Sprawdzają się nawet w przestronnych pokojach w duchu loft, przełamując nieco techniczny charakter stylu industrialnego. Można nimi ożywić pomieszczenia klasyczne lub nowojorskie, a nawet wprowadzić nieco nowoczesnego klimatu do aranżacji retro.
Idealnie oświetlone wnętrza w stylu północnym
Lampy w stylu skandynawskim cieszą się wielką popularnością ze względu na swoją ponadczasowość i uniwersalny design. Można je wprowadzić do pomieszczeń reprezentacyjnych, rekreacyjnych, a także zamontować na korytarzu czy klatce schodowej. Szeroki wybór opraw sprawia, że niemal zawsze da się dobrać opcję do konkretnych potrzeb i wnętrza.