Urządzenie pokoju dla nastolatka poprzedza często domowa wojna światów. Rodzice mają swój wypracowany gust i chcą zrobić remont po swojemu, a dziecku w wieku nastu lat, w okresie buntu przeciwko zastanej rzeczywistości i ograniczeniom, ma odrębne przekonania i gust całkowicie różny od rodziców. Rodzice dwójki nastolatków doskonale wiedzą, jak trudno jest znaleźć kompromis między oczekiwaniami dzieci, w sytuacji kiedy warunki lokalowe nie pozwalają, aby dzieci miały osobne pokoje. Uniwersalnym rozwiązaniem, które warto zaproponować dzieci jest botaniczny pokój. Miłośnikami przyrody są zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Rodzeństwo bez problemu dojdzie do porozumienia w kwestii motywów przyrodniczych w pokoju.
Urządzanie pokoju nastolatka, czyli meble idealne do młodzieżowego pokoju
Meble powinny być funkcjonalne i dostosowane do wieku nastolatka. W pokoju, w którym jest sporo przedmiotów najlepiej sprawdzają się jasne meble, ponieważ powiększają optycznie przestrzeń. Drewniane dodatki, takie jak regały czy stoliki nocne w jasnych odcieniach drewna wprowadzają kolejny element naturalny. W sprzedaży są dostępne komody, regały i szafy z motywem kwiatowym oraz zwierzęcym. Dzięki nim urządzenie botanicznego pokoju jest bardzo proste. Jeżeli zdecydujemy się na proste meble, bez ornamentów przyrodniczych, to wzory flory i fauny można wprowadzić na dodatkach, typu: firany, poduszki, koce, a nawet tapicerka łóżka, czy sofy.
Podstawowe meble w pokoju nastolatka
Wiek nastoletni to zdecydowanie pora na zakup pełnowymiarowego łóżka o długości 190 cm- 210 cm. Nasze dziecko szybko rośnie, Łóżko powinno mieć uniwersalną stylistykę. Wybierając meble wypoczynkowe dla nastolatka, trzeba pamiętać, że gust dziecka zmienia się bardzo szybko, dlatego z modnymi motywami nie są zbyt dobrym pomysłem. Zmieniające się zainteresowania lepiej wprowadzić do pokoju młodzieżowego pod postacią dodatków. Oprócz łóżka niezbędnymi meblami w pokoju młodego człowieka są biurko, regał, krzesło biurowe, szafa na ubrania. Sprawdzi się również komoda do przechowywania wszelakich skarbów. Dobrym pomysłem zwłaszcza do mniejszych pokoi są wracające do łask półkotapczany, łóżka na antresoli (pod łóżkiem zazwyczaj mamy pełne wyposażenie w postaci biurka, szafy i regału. Schody są przeważnie szufladami) oraz łóżko piętrowe dla rodzeństwa. Do pokoju botanicznego pasuje każdy model łóżka. Krzesło powinno mieć możliwość regulowania wysokości.
Dodatki do pokoju botanicznego
Detale są kluczowe w aranżacji botanicznego pokoju. Dodatki roślinne, takie jak doniczki, kwiaty sztuczne czy plakaty, obrazy i grafiki z motywem przyrody, nadadzą wnętrzu charakteru, pokażą przyrodnicze zainteresowania młodego człowieka. Na ścianie można wyeksponować rękodzieło -wszelkiego rodzaju przyrodnicze widoczki, które kupujemy jako pamiątki z wycieczek lub urlopów. Ciekawie wyglądają lampy w kształcie liści lub abażurów z motywem roślinnym.
Oczywiście, najlepszym sposobem na to, by wyeksponować zieleń we wnętrzu, są żywe rośliny. Nie każdy nastolatek lubi się nimi zajmować. Na szczęście są też rośliny mniej wymagające, przy których nie potrzeba wykonywać skomplikowanych zabiegów, np.: kaktusy i sukulenty. Sztuczna roślinność zakłóci naturalny charakter pokoju.
Zasłony w pokoju botanicznym
Zasłony w delikatne wzory roślinne lub jednolite, w odcieniach zieleni świetnie uzupełniają wystrój. Podobnie, dywany w naturalnych kolorach, idealnie wpisujące się w tematykę botaniczną i są dobrym izolatorem cieplnym.
Motywy przyrodnicze są piękne, eleganckie i uniwersalne. Nie ma w nich kiczowatości. Znakomicie łączą się nowoczesnym wyposażeniem pokoju. Do pokoju nastolatka warto jeszcze dodać fotel i dwie lub trzy poduszki z motywami przyrodniczymi. Pozwoli to na stworzenie miejsca do czytania książek i słuchania muzyki. Pokój nastolatka powinien przede wszystkim odzwierciedlać osobowość mieszkańca i łączyć piękno z funkcjonalnością.