Budowa i izolacja płyty fundamentowej – wszystko, co trzeba wiedzieć
Budowa domu to niezmiernie ważne i wyczekiwane zadanie w życiu każdego z nas. Ta wymagająca inwestycja niejednokrotnie może potrwać nawet kilka lat. Lecz warto pamiętać, że zaoszczędzić można zarówno czas, jak i pieniądze – i to już na początkowym etapie budowy. Wszystko to dzięki płycie fundamentowej – sprawdź już teraz, jak ją wybudować i zaizolować.
- Czym jest płyta fundamentowa?
- Wady i zalety płyty fundamentowej.
- Izolacja płyty fundamentowej.
- Kształtki styropianowe.
Rozpoczęcie prac ziemnych pod fundamenty jest etapem symbolicznym – to wtedy w pełni zdajemy sobie sprawę, że ruszyła budowa naszego własnego domu. Co istotne, od samego początku musimy podejmować rozsądne i najlepsze decyzje, do których zapewne należy płyta fundamentowa zastępująca tradycyjny fundament. Zanim jednak przystąpimy do konkretnego działania, warto dowiedzieć się jak przebiega budowa i izolacja płyty fundamentowej.
Czym jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa jest betonową, zbrojoną (siatkami oraz prętami) konstrukcją wylewaną bezpośrednio na placu budowy. Pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę, jest sam wykop przygotowywany pod fundament. Otóż, porównując do tradycyjnych konstrukcji, jest on o wiele płytszy, pozwalając nam zaoszczędzić czas (wybudowanie go to zaledwie 4-7 dni) oraz pieniądze.
Wady i zalety płyty fundamentowej
Mimo iż płyta fundamentowa posiada cały szereg zalet, do których należą wspomniane czas budowy oraz oszczędności, musimy pamiętać o konieczności wcześniejszego zaplanowania przyłącza wodno-kanalizacyjnego, a także przepustów prądu i wody. Warto jednak ją wybrać, gdyż sama izolacja płyty fundamentowej jest niezwykle prosta w przeprowadzeniu.
Izolacja płyty fundamentowej
Na czym więc polega izolacja płyty fundamentowej? Otóż już przy samym jej wykonaniu stosowane są specjalistyczne elementy brzegowe pomagające osiągnąć ten cel. Na pospółce płyty znajduje się twarda izolacja styropianowa o grubości 20 cm. Nieodzowną pomocą okażę się również kształtki styropianowe.
Kształtki styropianowe
Wysokiej jakości kształtki styropianowe opierają się na systemie szalunkowym, a wykorzystywane są w szczególności do izolacji płyt fundamentowych. Sposób ten jest nad wyraz skuteczny, eliminując wszelkie liniowe mostki termiczne. Warto wiedzieć, że narożniki styropianowe powstają poprzez wycięcie z jednego bloku styropianowego. Na ich kształt wpływa wypieranie, dzięki czemu sam beton na żadnym etapie pracy ich nie wypchnie.