0
Opublikowany 27 czerwca 2016 autor Extradom w Wiedza budowlana
 
 

Jak poprawnie wykonać izolację termiczną piwnicy?Ogólnie przyjętym mitem dotyczącym izolacji termicznej jest konieczność jej wykonania jedynie w przypadku ogrzewanych piwnic. Bez wątpienia nieocieplone ściany znajdujące się pod ziemią będą się przyczyniały do strat ciepła i większych kosztów ogrzewania wyższych kondygnacji. Oszczędność na etapie budowy z pewnością przełoży się na późniejsze koszty eksploatacji.

Projekt domu Murowaniec B DM-6158 B, źródło: extradom.pl

Ocieplenie od wewnątrz czy od zewnątrz?

W nowo wybudowanych obiektach stosuje się zewnętrzną warstwę ocieplenia, której grubość należy dostosować do materiału z jakiego zostały wybudowane ściany piwnicy. Decydując się na projekt domu parterowego z podpiwniczeniem, warto wiedzieć, że nie ma jasno określonych wartości dotyczących dolnej granicy współczynnika przenikalności ciepła dla kondygnacji podziemnych, jednak należy dostosować się do wymagań ustalonych dla ścian nadziemnych. Straty ciepła na tym poziomie będą zdecydowanie niższe, jednak nie warto zmieniać grubości warstwy ocieplenia, a w przypadku ścian wzniesionych ponad poziom gruntu jest to wręcz niewskazane, ponieważ podlegają one uwarunkowaniom technicznym stawianym ścianom nadziemnych.

Projekt domu Zx132, źródło: extradom.pl

Projekt domu GL-289 Gustaw, źródło: extradom.pl

Ocieplenie od wewnątrz stosujemy w przypadku konieczności izolacji istniejących ścian podziemnych, w których osłony cieplne zewnętrzne zostały pominięte i nie ma możliwości wprowadzenia zmian. Jeśli hydroizolacja została wykonana prawidłowo i ściany w istniejącym już budynku nie wymagają osuszenia i odnowienia izolacji wodnej, możemy przystąpić do ocieplania ścian piwnicy od wewnątrz.

Ocieplenie podłoża

Na podstawie, którą stanowi betonowy podkład powinna zostać wykonana hydroizolacja połączona z izolacją na ławie. Następny etap to warstwa termoizolacyjna o grubości 5-10 cm wykonana ze styropianu. Tak przygotowane podłoże zostanie zalane warstwą betonowej wylewki o minimalnej grubości 5 cm.

Projekt domu Z339, źródło: extradom.pl

Odpowiednia termoizolacja piwnicy to podstawa bezpiecznego i komfortowego domu. Koszt instalacji zostanie zniwelowany przez straty ciepła generowane przez nieocieplone ściany, a odczuwalna temperatura będzie zdecydowanie niższa w porównaniu z częścią mieszkalną. Również w przypadku piwnic nieogrzewanych, nie warto rezygnować z zewnętrznej warstwy ocieplenia, ponieważ z pewnością docenimy decyzję dotyczącą jej wykonania, analizując koszty generowane przez nasz system grzewczy.


Extradom

 
Największe Biuro Projektów Domów w Polsce. Oferta bogata w projekty domów tradycyjnych, nowoczesnych, parterowych, piętrowych i wiele innych zachwyci niejednego Inwestora. Extradom dbając o dobro Inwestorów dostarcza także niezbędne narzędzia wspomagające budujących w procesie budowy. Kreator 3D, dzięki któremu sprawdzisz położenie wybranego projektu domu na swojej działce, Mapa budowy, która wskaże lokalizacje budowy wybranego przez Ciebie projektu na terenie całego kraju a także dokładna Analiza MPZP i WZ! Extradom to także Społeczność budowlana, która łączy ponad 310 000 Inwestorów realizujących inwestycje w Polsce, chętnie dzielących się doświadczeniem i radami!