ATLAS Zaprawa do fugowania

Dzisiejszym recenzowanym produktem jest zaprawa do fugowania marki ATLAS. Fuga dystrybuowana jest w workach o masie 10 kilogramów. Jak opisywana zaprawa radzi sobie w praktyce? Co przemawia za jej zakupem? Zaczynajmy!

zaprawa-do-fugowania-samorozlewna-atlas

Samorozlewna zaprawa do fugowania firmy ATLAS jest kolejnym z produktów, jaki w ostatnim czasie trafił pod naszą redakcyjną lupę. Na pierwszy rzut oka jest to produkt nie wyróżniający się niczym szczególnym spośród konkurencyjnych fug – jest to upłynniona cementowa zaprawa do spoinowania, jakich wiele na rynku. Czy zatem posiada ona jakieś szczególne właściwości? A może jest to kolejny wszechstronny produkt ATLAS? Bardziej skłaniałbym się ku drugiemu ze zdań. Zaprawa do fugowania ATLAS zalecana jest w szczególności do spoinowania elementów o nieregularnych kształtach. Świetnie zda rezultat również w przypadku fugowania płytek każdego formatu – ceramicznych (glazura, terakota, gres), cementowych i kamiennych. Zalecana jest do okładzin o dużej powierzchni – półpłynna konsystencja pozwala na proste i szybkie spoinowanie okładzin podłogowych o dużej powierzchni (hole, poczekalnie, sklepy, łazienki, kuchnie, korytarze). Wskazana jest do okładzin, w których konieczne jest bardzo dokładne wypełnienie spoin pomiędzy płytkami – np. na tarasach. Z powodzeniem stosować ją możemy także w miejscach mokrych, wilgotnych bądź też skrajnie suchych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

[dropcap]J[/dropcap]eśli mowa o aspektach technicznych opisywanego produktu to w jego skład oprócz wysokiej jakości spoiwa cementowego wchodzą także specjalnie wyselekcjonowane kruszywa, wypełniacze, barwniki oraz dodatki modyfikujące. Postać handlowa produktu to sucha mieszanka przeznaczona do rozrobienia z wodą w proporcjach 2-2,5 litra wody na 10 kilogramowe opakowanie fugi.

ATLAS Zaprawa do fugowania tworzy spoinę barwy szarej. Charakteryzuje się ona średnim zużyciem rzędu 0,2 kg/m2 w przypadku płytki o wymiarach 60×60 cm i przy równoczesnym zachowaniu wymiarów spoiny na poziomie 4/7,5 mm (szer./gł.). Zalecana szerokość spoiny mieści się w przedziale od 4 milimetrów do 5 centymetrów.  Czas przydatności zaprawy ATLAS do użycia po rozrobieniu z wodą to 120 minut. Czas powierzchniowego przesychania producent mianuje na 30-40 minut, zaś czas dojrzewania fugi po rozrobieniu to 10 minut. Produkt cechuje również wartość 1000 mm3 odporności na ścieranie. Posadzki po fugowaniu można użytkować i obciążać już po upływie doby. Pełną wytrzymałość spoina uzyskuje po upływie 24 dni.

Fugę ATLAS stosować możemy na powierzchniach wykonanych z płyt OSB oraz na wylewkach cementowych i anhydrytowych. Podłoże przed rozpoczęciem spoinowania powinniśmy odpowiednio przygotować. Szczeliny pomiędzy płytkami należy starannie oczyścić i doprowadzić je do jednakowej głębokości.  Zaprawę nakładamy ręcznie przy użyciu pacy gumowej, a przygotowuje się ją w bardzo prosty sposób – materiał z opakowania wsypujemy do pojemnika z odmierzoną ilością wody (2,5 litra) i mieszamy całość do momentu uzyskania jednolitej konsystencji zaprawy. Mieszać możemy ręcznie bądź mechanicznie. Tak rozrobioną masę odstawiamy na 10 minut na czas dojrzewania i ponownie powtarzamy czynność mieszania.

Produkt przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu zachowuje okres przydatności do użycia przez 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. Powinno się magazynować go w miarę możliwości w suchym miejscu bez dostępu do wilgoci.

Zaprawa do fugowania ATLAS posiada wiele wartościowych cech – możemy stosować ją wewnątrz i na zewnątrz budynków, na trudnych podłożach oraz do trudnych okładzin. Nie wyróżnia się jednak ona czymś szczególnym na swojej półce cenowej. Samą ceną nie odbiega od konkurencyjnych produktów – za 10 kilogramowy worek zapłacimy kwotę ponad 30 złotych. Nasuwa się przy tym na myśl teza, że mogłoby być nawet trochę taniej – w tym przedziale cenowym mieści się większość konkurencyjnych produktów, a niektóre nawet są jeszcze tańsze. Ocena ogólna – solidna piątka!

Zapraszam do komentowania wpisu i własnej oceny produktu!


ATLAS Zaprawa do fugowania kolory

atlas fuga

Dodaj swoje zdjęcia na FotoBudowa.pl

W tym temacie aktualnie brak,  zobacz pozostałe filmy naszego autorstwa.

Dodaj swoje filmy na FotoBudowa.pl

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze publikacje