W pospiechu lub przez naszą niewiedzę często skracamy na własne życzenie żywotność naszych kuchennych sprzętów AGD. Zle eksploatowane przez nas urządzenia najpierw alarmują nas „dziwnymi” odgłosami (głośniejsza praca) a w dalszej kolejności ulegają awarii i jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług serwisowych. Zobaczmy zatem jak możemy temu zapobiec.
Wybierając miejsce dla lodówki nie kierujmy się wyłącznie względami estetycznymi i wygodą lokując ją w pobliżu kuchenki bądz piekarnika. Mimo, że dla nas owe rozwiązanie jest bardzo korzystne – możemy szybciej przygotowywać potrawy – to naszej lodówce będzie zdecydowanie zbyt ciepło w konsekwencji czego ulec może awarii. Będzie pracowała ona na znacznie zwiększonych obrotach by móc utrzymywać nadal niską temperaturę wewnątrz i przez to pobierała nam będzie więcej prądu. By nie uszkodzić agregatu lodówki pamiętajmy również by nie zostawiać drzwi do niej otwartych ani również umieszczać w niej gorących potraw – przez to podniesie się temperatura w jej wnętrzu zacznie osadzać się szron a ostatecznie dojdzie do wspomnianego wyżej przeze mnie uszkodzenia.
W przypadku pralki pamiętajmy by stała ona na możliwie równej powierzchni. Przez jej złe wypoziomowanie otrzymamy w zamian hałas, przesuwanie się po podłodze a także podskakiwanie przy wirowaniu. By temu zapobiec musimy wyregulować nóżki pralki w taki sposób aby został zachowany ich poziom w porównaniu z podłogą. Drugim ważnym błędem jest przeładowywanie pralki większą ilością ubrań – niby z celów oszczędnościowych. Jednak jak się pózniej okazuje za naszą oszczędność musimy płacić najczęściej kilkakrotnie więcej – ubrania wyjęte z pralki będą niedostatecznie czyste w konsekwencji czego pranie będzie należało powtórzyć, pralka pobierała będzie więcej wody i więcej energii (czyli zapłacimy wiecej za wodę i prąd) ostatecznie awarii ulec może bęben z powodu przeładowania. Pamiętajmy również by nie umieszczać w pralce żadnych ciężkich metalowych elementów typu paski klamry itd gdyż podczas wirowania one również mogą uszkodzić bęben. Dodatkowo nalezy przynajmniej raz na miesiąc wyczyścić filtr odpływowy w celu lepszego działania naszej pralki.
Jeśli chodzi o odkurzacz pamiętajmy o regularnym wymienianiu worka na kurz i zanieczyszczenia. Praca z przepełnionym workiem nie tylko wpływa na ergonomiczność pracy – mniejsza jakość ssania odkurzacza – lecz także poważnie ingeruje w pracę jego silnika – może się przegrzać i ulec awarii. Pamiętajmy również że odkurzacz nie służy do „wciągania” wszelkich zanieczyszczeń – nie odkurzajmy „rozlanego mleka” i innych płynów gdyż wilgoć również nie wpłynie korzystnie na żywotnosc naszego urządzenia. Odkurzacz nie służy również do wciągania gipsowych pyłów powstałych przy remoncie. Do tego służą szczotka i szufelka.
Zródła: wp.pl, GrafikaGoogle
ciekawe, że zawsze ludzie pchają pralkę do kuchni…
Ale madrosci, ze hoho….
pralkę stawia się w kuchni bo w łazience robi się tak że bolec z gniazdka jest podłączony do rur z wodą, w razie przebicia w pralce jeśli się kąpiesz to będziesz trup na miejscu.
Tomasz, nie wszyscy mają niestety wystarczająco dużo miejsca w łazience, żeby wstawić do niej pralkę. Ja zdecydowanie wolę ustawić pralkę do kuchni i zabudować ją zyskując kolejny blat, niż gnieździć się z nią na siłę w łazience.
Moja babcia ma pralkę w kuchni i od małego nie widziałam w tym nic dziwnego, aczkolwiem i tak w moim domu pralka jest w lazience 😉 Tam jednak bardziej pasuje
Niby tak, ale przecież wszystko można „ukryć” za frontami szafek, wszystko się teraz obudowuje. I nowoczesna kuchnia jak znalazł – hXXp://kuchnia.comitor.pl/ 🙂