Na dachu każdego domu jednorodzinnego znaleźć można elementy instalacji, które przechodzą bezpośrednio przez połać. Przebijają one zarówno dach, jak i pokrycie.
Układ oraz liczba tych elementów zależy głównie od odpowiedniego rozplanowania rzutu oraz poziomu jego skomplikowania. Przejścia dachowe to wszelkiego rodzaju nasadki, kołnierze, części wentylacyjne oraz inne akcesoria przeznaczone do przeprowadzania przez połać wybranych elementów – na przykład kominka.
Zastosowanie przejść dachowych
Przejścia dachowe dobierane powinny być zgodnie z rodzajem pokrycia dachowego. Dzięki temu umożliwiają bezproblemowe zamontowanie określonych elementów. Dotyczy to na przykład:
– podstaw kominków,
– kabli i rur,
– zakończeń i odpowietrzeń pionów kanalizacyjnych,
– anten,
– instalacji odgromowych,
– przewodów połączeń urządzeń fotowoltaicznych oraz solarnych,
– kolektorów.
Niezależnie od rodzaju przejścia, warto wybierać rozwiązania trwałe, bezpieczne i komplementarne, a jednocześnie funkcjonalne oraz estetyczne.
Kominkowe przejścia dachowe
Podstawy kominków powinny być dopasowywane do określonych rodzajów pokrycia. Każdy element tego rodzaju posiada indywidualną specyfikację, w której wyszczególnione są rodzaje pokryć przystosowanych pod wybrany kominek. W przypadku starszych dachówek z wysokim profilem, przytwierdzone może zostać przejście dachowe z dostępnego arkusza blachy.
Zawsze jest ono mocowane pod dachówką krawędziową, jednak istotnym parametrem pozostaje wysokość jej profilu. Z reguły kominki posiadają regulowane względem połaci kąty nachylenia, dzięki czemu mogą być montowane na dachach o rozmaitych spadkach. Przejścia tego rodzaju uszczelniane są dzięki kryciu zasadniczemu. Dla dekarza najważniejszym wyzwaniem pozostaje prawidłowe zabezpieczenie przebicia poprzez wykonanie warstwy krycia wstępnego.
Przejście dachowe przez membranę i sztywne poszycie
Jeżeli dachówki lub blachodachówki ułożone są na łatach, zazwyczaj to membrana dachowa jest kryciem wstępnym. Wierzchnie pokrycie może również zostać umieszczone na deskowaniu pełnym, chronionym odpowiednią papą. Dekarze stosują różne metody uszczelniania przez wstępne krycie. W przypadku wykorzystania membrany, zazwyczaj jest ona nacinana na krzyż. Rura wywiewna wprowadzana jest do dołu, dzięki czemu membrana może stosunkowo szczelnie do niej przylegać.
Następnie wystarczy okleić nią rurę przyłączeniową, wykorzystując do tego celu taśmy do membran. Aby przebić się przez sztywne poszycie z papy oraz desek, należy wykonać utwór większy oraz nieco trudniejszy do zaizolowania. Wówczas uszczelnienia wykonuje się przy użyciu mas bitumicznych, które służą również do oblepienia rur. Papa pozwala na uformowanie kołnierzyków lub rynienek, po których spływać mogą skropliny z opadów atmosferycznych. Przejście dachowe tej warstwy zwykle ma kształt elipsy, ze względu na prostą budowę większości kominków.
Przejście przez pokrycie dachowe
Aby wykonać przejście w warstwie krycia wierzchniego, zazwyczaj konieczne jest usunięcie jednej lub dwóch dachówek i zainstalowanie w tym miejscu podstawy kominka. W celu przebicia się przez połać, należy wyciąć odpowiedni otwór. Zwykle dekarz wykorzystuje do tego celu dołączony do kominka szablon. Przed nasadzeniem elementu na otwór, nacięta blacha formowana jest w odpowiednią koronkę. Wyposażony w uszczelką przylegającą do blachy, kominek przykręcany jest do pokrycia przy użyciu wkrętów farmerskich. Aby uszczelnić przejście kominka, stosuje się również kołnierze uszczelniające. Posiadają one specyficzną charakterystykę:
– mają postać stożkowych elementów, opartych na podstawie karbonowej,
– zwykle produkowane są z gumy lub silikonu,
– zewnętrzna część ich podstawy pokryta jest miękkim ołowiem lub aluminium.
Elementy te można łatwo dopasować do profilu blachodachówki. Kołnierze mogą posiadać różne średnice, przez co pasują do rozmaitych przekrojów rur – włącznie z kwadratowymi oraz okrągłymi.
Montaż kominkowego przejścia dachowego dla dachówek betonowych
Tego rodzaju przejście znajduje zastosowanie dla wszystkich typów dachówek betonowych dwufalowych. Na początkowym etapie konieczne jest wycięcie otworu w folii oraz założenie odpowiedniego kołnierza uszczelniającego. Do drewnianych łat dachu mocowana jest uszczelka z bolcami wzdłuż brzegu, które umożliwiają bezpośrednie wpięcie folii. Rozwiązanie tego rodzaju odpowiada zarówno za odpowiedni poziom estetyczny połączenia, jak i jego szczelność. Następnie przejście dopasowywane jest do rodzaju dachówki.
W zależności od wysokości fali, ograniczniki zlokalizowane na spodzie przejścia można zazwyczaj odciąć nożem. Kiedy założone zostaną uszczelki gąbkowe, przejście mocowane jest przy użyciu wkrętów na krawędzi górnej oraz dolnej. Następnie można już dołożyć dachówki i zamontować kominek, jednocześnie sprawdzając jego osadzenie pionowe. Warto mieć na uwadze, że w przypadku odległości powyżej 1 m od kalenicy wskazane jest zastosowanie przeciwśnieżnej bariery. W ten sposób zabezpieczyć można zamontowany element przed lodem, śniegiem oraz naciskiem wywieranym bezpośrednio przez pokrywę.
Wsparcie merytoryczne – Master Flash, dystrybutor przejść dachowych.