Rosnące wymagania oraz zwiększony poziom świadomości interesantów i inwestorów sprawiły, że faza użytkowania obiektu stała się kluczowym elementem, ale wciąż – często pomijanym na polskim rynku nieruchomości. Zapewnienie komfortu użytkownikom nieruchomości, wynikającego z przeszkolenia obsługi i przekazania wiedzy organom zarządczym, dotyczącej systemów i instalacji, znacząco wspomaga osiągnąć optymalne parametry. Odnoszą się one do subiektywnych odczuć najemców, które skutkują wymiernym efektem finansowym.
Usługa commissioning – na czym polega?
Commissioning pomimo faktu, iż nie jest powszechnie wykorzystywany w Polsce, jest usługą kluczową, umożliwiającą utrzymać standard zielonego i zrównoważonego budownictwa w sektorze nieruchomości.
Przez fakt coraz większych wymagań inwestycji budowlanych, inwestorzy są zmuszeni realizować swoje prace budowlane zgodnie z najwyższymi standardami jakości.
Usługa commissioning uwzględnia wiele aspektów procesu inwestycyjnego w ramach prowadzonego przedsięwzięcia, takich jak:
- dokładne omówienie założeń budowlanych z inwestorem,
- weryfikacja dokumentacji technicznej wraz z jej konsultacją z architektami,
projektantami oraz wykonawcami poszczególnych robót, - nadzór i koordynacja poprawnego działania systemów i instalacji,
- zapoznanie się z poprawnością wykonywanych robót oraz ich weryfikacja względem
wstępnych założeń projektowych, - szczegółowe opracowanie instrukcji i wytycznych na temat obsługi poszczególnych
instalacji i systemów.
Commissioning w biznesie wykorzystywany jest nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszy się popularnością i jest pospolicie wykorzystywany. W Polsce usługa commissioningu nie jest jeszcze popularna, ale można zaobserwować, że inwestorzy, którzy zdecydowali się na wprowadzenie tej usługi w życie, znacząco na tym skorzystali.
Załącznik:
certyfikat-zielony-dom.jpg
Wobec tego można przewidywać, że sektor nieruchomości w Polsce zacznie ustosunkowywać się do tego trendu. Commissioning w parze z certyfikacją wielokryterialną. Proces commissioning jest jednym z wielu warunków, które są konieczne do spełnienia
podczas certyfikacji LEED w wersji trzeciej dla obiektów nowych i LEED ID+C dla wnętrz korporacyjnych.
Natomiast w certyfikacji wielokryterialnej BREEAM commissioning jest koniecznym wymogiem w kategorii Zarządzanie. Warto również zwrócić szczególną uwagę
na fakt, iż poprawne przeprowadzenie tego procesu skutkuje podniesieniem znacznej ilości współczynników do poziomu wymaganego w założeniach certyfikacyjnych.
Zalety Commissioningu w biznesie
W momencie gdy inwestor albo interesant obejmie proces commissioningu w swoim projekcie może liczyć m.in. na takie korzyści jak:
- sprawdzenie i odbiór systemu BMS oraz automatyki wedle wymagań i wytycznych,
- powtórne sprawdzenie wszystkich systemów będących pod nadzorem w budynku w
czasie jego eksploatacji. Pozwala to zweryfikować czy nieruchomość działa zgodnie z
założeniami projektowymi. - przeprowadzenie szkolenia obsługi obiektu według dokładnych wytycznych osoby
nadzorującej, - przeprowadzenie pomiarów kontrolnych pod kątem weryfikacji poprawności
wykonania i działania instalacji pod nadzorem systemu Commissioningu, - dodatkowe i dokładne sprawdzenie budynku przez stronę trzecią.