Komfort cieplny jest wartością nie do przecenienia. Dzięki odpowiedniej temperaturze nie odczuwamy ani zimna, ani gorąca i możemy odpocząć od skrajnych temperatur na zewnątrz. Dlatego ogromną wagę przy wyborze mieszkania przywiązujemy do rodzaju ogrzewania. Wymagamy, aby było bezproblemowe w eksploatacji i niezbyt drogie. Opłaty za zużycie energii elektrycznej, gazu czy ciepła spędzają użytkownikom sen z powiek. Polacy bacznie przyglądają się tym kwestiom, poszukując własnego M.
Świadectwo energetyczne
Osoby sprzedające lub planujące wynajmować mieszkanie muszą pokazać zainteresowanemu klientowi świadectwo energetyczne, które określa zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię. Powyższy wymóg dotyczy wszystkich budynków –nawet tych wybudowanych przed 2009 r. Dokument ten zawiera dane i wskaźniki dotyczące zapotrzebowania obiektu na energię na potrzeby wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i systemu centralnego ogrzewania. Jest niezbędnym elementem dokumentacji budynku mieszkalnego. Wprowadzono go w 2009 roku i dotyczył jedynie nowo budowanych obiektów. Od kwietnia 2023 r. obowiązek posiadania takiego „ekopaszportu” rozszerzony zostanie również na budynki wybudowane przed 2009 r. Nowe przepisy będą dotyczyły każdego domu jednorodzinnego i obiektu wielorodzinnego. Podanie informacji zawartych w tym dokumencie będzie konieczne do wystawienia oferty sprzedaży.
Rodzaj ogrzewania – poszukiwana informacja
Internauci, którzy czytają ogłoszenia o sprzedaży domów lub mieszkań wręcz wymagają informacji o rodzaju ogrzewana. Jednak zaledwie 60% ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości na cele mieszkalne zawiera taką informację. Trzeba przyznać, że te oferty cieszą największym zainteresowaniem, a sprzedaż nieruchomości następuje zdecydowanie szybciej niż mieszkań, które w ogłoszeniu sprzedażowym nie miały o rodzaju ogrzewania.

Czym najczęściej ogrzewane są domy w Polsce?
Ponad 60% domów wystawionych na sprzedaż była ogrzewana gazem. Drugim najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania były pompy ciepła. Polacy stosują też ogrzewanie kominkowe i węglowe. Na rynku pierwotnym gazowy sposób ogrzewania jest bardziej popularny. W ten sposób ogrzewanych jest 69% budynków. Niepokojące jest to, że na rynku wtórnym wciąż dużym powodzeniem cieszy się ogrzewane węglem. Na rynku pierwotnym jest coraz więcej ofert nieruchomości, w których rodzajem ogrzewania jest pompa ciepła. Zaledwie 5% budynków korzysta z ogrzewania z sieci miejskiej. W województwie podkarpackim mazowieckim ponad 70% oferowanych do sprzedaży domów ogrzewanych było gazem. Ogrzewanie węglowe najczęściej występowało w ogłoszeniach w województwie świętokrzyskim i opolskim ok 27-30%
Rodzaj ogrzewania coraz ważniejszy przy wynajmie
W ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem z wybranym parametrem „typ ogrzewania”. Internauci szukają ogłoszeń mieszkaniowych na wynajem z konkretnym rodzajem ogrzewania. Zdecydowanie mniej osób decyduje się na zakup mieszkania z ogrzewaniem węglowym – jest to przecież paliwo drogie i pozostawiające sporo brudu po sobie. Największy wzrost zainteresowania notują oferty z ogrzewaniem miejskim lub elektrycznym. Sporo osób chce wynająć mieszkanie ogrzewane gazowo.
Właściciele biur nieruchomości zauważyli, że rodzaj ogrzewania ma coraz większe znaczenie dla osób wynajmujących lub kupujących mieszkanie. Powodem zainteresowania informacją o sposobie ogrzewania jest inflacja i ciągle rosnące koszty energii. Większa świadomość ekologiczna sprawia, że ludzie rezygnują z nieefektywnego i nierównomiernego ogrzewania paliwami kopalnymi. Wprowadzenie obowiązku informowania o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię może wzmocnić ekologiczny trend w sektorze energii. Nowoczesne ogrzewanie ma jeszcze jedną zaletę- nie brudzi domu i zapewnia optymalne ciepło.
–