Domy mobilne zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ ludzie postrzegają je już nie tylko jako miejsce na letnie ucieczki, ale coraz częściej także jako domy całoroczne. Dzięki nowoczesnej technologii i wysokiej jakości materiałom, życie w domu mobilnym może być równie komfortowe (jeśli nie bardziej) niż w zwykłym domu. Dobrze zaprojektowane ściany, dach i fasada nowszych modeli pozwalają uniknąć problemów z nadmiernym ogrzewaniem lub chłodzeniem, a dach chroni przed niesprzyjającą pogodą. Jak zatem dobrać odpowiedni dach, aby Twój przyszły domek mobilny był nie tylko ładny, ale także praktyczny i ekonomiczny?
Dach w domku mobilnym
Zazwyczaj decydujemy się na zakup domu mobilnego, gdy jesteśmy już w posiadaniu dedykowanej jemu działki. Chociaż istnieje wiele różnych typów domów mobilnych, wybór powinieneś rozpocząć od pozyskania informacji z gminy o ewentualnych wytycznych/wymogach ujętych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Upewnij się, czy wstępnie wybrany przez Ciebie typ dachu, jest dozwolony na tym obszarze. Plan zagospodarowania przestrzennego wskaże ewentualne ograniczenia co do wyboru kąta nachylenia dachu i czy będzie to dach płaski, dwuspadowy czy czterospadowy. Czasami również narzucona jest pewna ograniczona paleta kolorów.
Dach – dwuspadowy czy jednospadowy
Gdy już znasz ewentualne ograniczenia – możesz przejść do dalszej części wyborów. W domkach mobilnych stosuje się dachy dwuspadowe lub jednospadowe. W przypadku tak małej powierzchni, różnica w cenie nie będzie wielka. W związku z tym warto przeanalizować ewentualne plusy i minusy każdego rozwiązania.
Wygląd
O gustach się nie dyskutuje. Przez wiele lat domki z dachem dwuspadowym uchodziły za atrakcyjniejsze, jednak nowy typ architektury zaczyna powoli zacierać te granice. Zwróćmy choćby uwagę na nowoczesne domy z dachem płaskim, który w rzeczywistości płaskim być nie może i jest najczęściej dachem jednospadowym.
Koszty realizacji
Dach dwuspadowy na pewno będzie nieznacznie droższy w realizacji – w końcu zamiast jednej płaszczyzny mamy dwie – co oznacza nieco konieczność zastosowania dodatkowej belki czy nieco większą ilość odpadów powstałych przy realizacji zlecenia. W przypadku występowania rynien – jest ich również dwa razy więcej. W ten sposób małymi kroczkami zbiera się pewna dodatkowa kwota konieczna do uiszczenia w końcowym rachunku. Przy okazji informujemy, iż w naszym cenniku domków mobilnych – znajdziesz aktualne ceny w oparciu o kąt dachu do 15 stopni.
Kąt nachylenia dachu – na co wpływa?
Im wyższy kąt dachu – tym wyższy budynek – co również ma przełożenie na cenę. Większa powierzchnia dachu i ścian bocznych skutecznie je podwyższa. Z drugiej strony poszukajmy plusów tego rozwiązania – czy przypadkiem nie zyskamy jakiejś dodatkowej przestrzeni a’la strych? W przypadku domków mobilnych może być to świetne rozwiązanie! Większy kąt dachu sprawi również, iż krócej będzie na nim zalegać śnieg, który szybciej stopnieje lub spadnie. Sprawi to, iż konstrukcja nie będzie niepotrzebnie narażona na obciążenia. W zakresie bezpieczeństwa jest także różnica w występowaniu ewentualnych sopli – przy dachu o wyższym kącie będzie ich zdecydowanie mniej.
Nowe technologie
Dach dwuspadowy może być wyraźnie korzystniejszy, gdy bierzemy pod uwagę ewentualną inwestycję w instalację fotowoltaiczną. W naszej szerokości geograficznej, wykorzystanie fotowoltaiki skierowanej wschód-zachód pozwoli uzyskać wyższą autokonsumpcję co pozytywnie wpłynie na ilość energii koniecznej do pobrania z sieci. Według różnych opracowań skupiających się na skuteczności fotowoltaiki w polskich warunkach przyjmuje się, iż kąt dachu zapewniajacy optymalne uzyski mieści się w przedziale od 25 do 35 stopni.
Z pozoru prosta i nieznacząca decyzja jaką jest wybór dachu – w efekcie okazuje się bardzo istotna. Jak wskazano, wybór odpowiedniego kąta dachu rzutuje na wiele aspektów, a podstawowym kryterium doboru są ewentualne warunki wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Trzeba rozważyć kilka czynników, które finalnie wpływają na jego cenę, ogólną ekonomiczność, estetykę i praktyczność.