Naprawa, remont czy renowacja dachu przemysłowego to wyzwanie dla właścicieli biznesów przemysłowych. Rodzaj prac remontowych i specyfika obiektu wymaga dobrania odpowiednich materiałów i technologii. Aktualnie papa bitumiczna to nie jedyny surowiec, z którego wykonuje się pokrycia dachowe. W ofercie Dohmann podczas realizacji prace używa się takich alternatywnych dla papy materiałów jak: membrana EPDM, TPO, PCV. Czym się charakteryzują te materiały i jakie technologie stosuje się do ich montażu?
- membrana EPDM i system pełnego klejenia FAS — to najbardziej wszechstronny z materiałów, dzięki syntetycznemu kauczukowi, z którego się ją wytwarza. Najczęściej używa się ją do pokrycia płaskich dachów w budownictwie nie tylko przemysłowym, ale i rodzinnym. Ze względu na swoje właściwości hydroizolacyjne, używa się ją także do tarasów, w systemach zielonych dachów czy w budowie oczek wodnych. Sprawdza się na wszelkich typach powierzchni wystawionych na ciągłe działanie wody: opady deszczu, śnieg czy zalegający lód. Jest wyjątkowo wytrzymała, rozciągliwa, nie odkształca się pod wpływem wysokich czy niskich temperatur. Jest energooszczędna, poddaje się recyklingowi i uważana za “czyste” pokrycie dachowe w małym stopniu oddziaływujące na środowisko. Montaż membrany EPDM nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Odbywa się za pomocą systemu pełnego klejenia (FAS) tzn. mocowania jej na całej powierzchni za pomocą kleju kontaktowego.
- membrana PCV i maszyny zgrzewające — to jednowarstwowy wodoszczelny i elastyczny materiał, który najczęściej używa się do wykonania pokryć dachowych w wielkopowierzchniowych budynkach typu hale czy magazyny. Cechuje ją wysoka odporność na promienie UV, zmienne warunki atmosferyczne czy substancje chemiczne. Kolor membrany można dobrać wedle oczekiwań klienta, dlatego ten materiał poleca się też do budynków niekomercyjnych. Tę metodę wyróżnia łatwość i szybkość montażu. Efekty optymalnej szczelności można uzyskać już po nałożeniu jednej warstwy, która dodatkowo nie obciąża konstrukcji. Do ich montażu używa się komputerowo sterowane maszyny zgrzewające, które mocują membranę z dużych rolek. Właściwości PCV pozwalają na układanie membrany na dowolnym kształcie i typie dachu.
- membrana TPO i system MAS — to materiał będący mieszanką gumy syntetycznej i polipropylenu, doskonale radzący sobie ze skrajnymi temperaturami. Ten rodzaj pokrycia dachowego jest nie tylko bardzo wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Membrana TPO jest odporna na uszkodzenia i działanie szkodliwych promieni UV czy innych substancji jak np. ozon. Mimo dużej wytrzymałości jest stosunkowo lekka i świetnie sprawdza się jednakowo na budynkach rodzinnych oraz wielkopowierzchniowych. Jej istotną zaletą, wynikającą z kilkuetapowej techniki montażu z wykorzystaniem systemu MAS, jej instalacja możliwa w każdej porze roku.
źródło: https://www.dohmann.pl/