Sprężarka to urządzenie, które zmienia ciśnienie gazu. Jest stosowana nie tylko w przemyśle, ale również w bardzo wielu sprzętach codziennego użytku. Obecnie do najpopularniejszych typów sprężarek zaliczają się kompresory śrubowe. Co je wyróżnia?
Jak działa sprężarka śrubowa?
Sprężarka śrubowa posiada moduł sprężający z dwoma śrubowymi rotorami. Kiedy do tej komory wtłoczone zostanie powietrze, śruby zaczynają się obracać i zmniejsza się przestrzeń między nimi – im mocniej rotory są w stanie „ścisnąć” powietrze, tym wyższa wydajność kompresora. Sprężone powietrze przechodzi jeszcze przez filtry, które usuwają zanieczyszczenia oraz drobinki oleju, a następnie trafia do wylotu kompresora.
Olej służy jako smar, dzięki czemu rotory wolniej się zużywają, uszczelnia przestrzeń pomiędzy rotorami a ponadto odbiera część ciepła, jakie wytwarza się w procesie sprężania. Nowoczesne sprężarki śrubowe, oferowane na przykład przez firmę Aerzen, są wyposażone w wysokiej jakości filtry, które bardzo dobrze oczyszczają powietrze – po przefiltrowaniu, w sprężonym gazie są tak niewielkie zanieczyszczenia, że bez problemu da się go wykorzystać do przeróżnych zadań. Tam, gdzie jednak nawet drobne cząsteczki oleju stanowić będą zagrożenie dla końcowego produktu, używa się sprężarek śrubowych bezolejowych, które posiadają specjalne uszczelnienia zapobiegające przedostawaniu się cząstek oleju do sprężonego powietrza lub są one wykonane w technologii nie wymagającej stosowania oleju – wtedy rolę środka smarnego przejmuje np. powietrze lub woda.
Gdzie używa się sprężarek śrubowych?
Kompresory śrubowe są obecne w niemal każdej branży. Powszechnie używa się ich w przemyśle maszynowym, lotniczym, kolejowym, petrochemicznym, produkcji, transporcie pneumatycznym. Sprężarki bezolejowe są niezastąpione w takich branżach jak farmacja, medycyna, elektronika, papiernictwo, produkcja żywności – sprężone powietrze jest idealnie czyste bez zawartości oleju, więc może mieć kontakt z żywnością czy lekami, nie spowoduje też uszkodzeń w bardzo delikatnych, precyzyjnych mechanizmach.
Kiedy zakup sprężarki śrubowej jest opłacalny?
Przy wyborze sprężarki należy wziąć pod uwagę jej wydajność, koszty utrzymania oraz to, do czego będzie ona wykorzystywana – nie wszystkie modele nadają się do pracy w trybie ciągłym. Kompresory śrubowe zwykle kosztują więcej niż modele tłokowe, ale taka sprężarka ma dłuższą żywotność, może pracować w trudnym środowisku i jest energooszczędna. Jednak kwestią decydująca opłacalności zakupu jest zużycie energii, gdyż koszt energetyczne to nieomalże 80% całkowitych kosztów ponoszonych w trakcie cyklu życia kompresora.