Niektóre rozwiązania występujące w świecie elektroniki, choć znane od lat, nieustannie fascynują i zdobywają nowe praktyczne zastosowania. Tak jest w przypadku ogniw Peltiera, które w dużym uproszczeniu, w zależności od kierunku przepływu prądu, chłodzą, albo grzeją.
Ogniwa Peltiera i ich zastosowania
Wydajne elementy termoelektryczne w postaci ogniw Peltiera udoskonalają od lat produkcję urządzeń chłodniczych. Niewielka konstrukcja sprawdza się nawet w mniejszych projektach elektronicznych, gdzie eliminuje się potrzebę bezpośredniego chłodzenia wodą lub silnym strumieniem powietrza. W wielu przypadkach ogniwa Peltiera stanowią najlepsze rozwiązanie.
Przykłady praktycznego zastosowania prezentują się następująco:
- Jedno z najpopularniejszych wdrożeń dotyczy tuningu komputerów, w których podzespoły pracują w obudowie i wymagają właściwie nieustannego chłodzenia. Do takich elementów należy np. procesor. Ogniwo Peltiera współpracuje najczęściej z odpowiednio rozłożonymi wentylatorami.
- Wrażliwa aparatura występująca w laboratoriach lub w strefie militarnej, element doceniany ze względu na niezawodność.
- Przenośne lodówki lubiane przez turystów.
- Bezpośrednio na kartach graficznych dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania.
- Specjalistyczne komory, czy też skrzynie zapewniające odpowiednie chłodzenie napojom, w tym alkoholom.
- Schładzanie matryc ledowych.
- Coraz bardziej innowacyjne i proste w konfiguracji układy chłodzenia w pojazdach.
Ogniwa Peltiera – wydajność
Jeśli chodzi o ogniwa Peltiera, wydajność tych elementów jest zależna od różnych czynników. Przede wszystkim wydajność ogniw Peltiera jest uzależniona od budowy systemu chłodzenia. To element, który uzyskuje największą sprawność dzięki właściwej współpracy z innymi podzespołami. Krótko mówiąc, w projektach z wykorzystaniem ogniw Peltiera chodzi o zbilansowanie energii ciepła i zimna. Im bardziej skomplikowany technologicznie projekt, tym więcej czasu trzeba poświęcić na dopasowanie jakościowego półprzewodnika. Ogniwo Peltiera w klasycznym wydaniu znajduje się pomiędzy chłodzonym obiektem, sensorem temperatury, profilem (płytką) zabezpieczającą, a radiatorem.
Tam, gdzie zachodzi potrzeba wydajnego chłodzenia, czy też bilansowania temperatury w trudniejszym środowisku pracy ogniwa Peltiera sprawdzą się doskonale. Pomimo że ich zakup to często spory wydatek, przemyślany zapewnia niezawodną pracę nawet bardzo skomplikowanej elektroniki. Tym samym warto potraktować go jako inwestycję, która ostatecznie prawdopodobnie okaże się bardzo opłacalna.