Kiedy budowa domu zbliża się ku końcowi przychodzi czas na wybór koloru elewacji. Liczy się nie tylko gust właściciela, ale także kwestie praktyczne. Kolor domu nie tylko zdobi budynek, ale także optycznie powiększa lub zmniejsza powierzchnię i wpływa na postrzeganie nowego domu i domowników przez sąsiadów. Osoby przechodzące obok domu nie widzą wnętrza, tylko elewację.
Kolor ma znaczenie
Kolor elewacji jest nie tylko ozdobą domu, ale może wpływać na trwałość materiału elewacyjnego. Ciemne barwy w większym stopniu przyciągają słońce. Nagrzane ściany powodują naprężenia termiczne, co powoduje pękanie i odpryskiwanie tynku. Oznacza to konieczność remontu. Ciemny kolor ścian, o współczynniku nagrzewania powyżej 50%, powoduje podwyższenie temperatury wewnątrz budynków, co znacznie utrudnia codzienne życie latem.
Architekci radzą, aby kolor elewacji współgrał z barwą dachu i architekturą otoczenia. Właściciel powinien zastanowić się, czy dom ma się wyróżniać na tle innych, czy też wpisywać się w otaczający krajobraz i architekturę. Z kolorystki elewacji, należy dobierać barwę dodatkową, którą będą pomalowane elementy ozdobne, np.: balustrady. Barwa dodatkowa może różnić się o odcień od koloru całego domu lub być taka sama, jak kolor dachówki.
Rady architektów w kwestii elewacji
Dom jest częścią krajobrazu w okolicy, w której powstał. Dobrze dobrany kolor elewacji powinien sprawić, że dom wtopi się w otoczenie i stanie się integralną częścią krajobrazu. Jeżeli w okolicy są domy w jasnych kolorach, to lepiej jest trzymać się tej kolorystyki. Pomalowanie domu jaskrawym kolorem może być źle odebrane przez sąsiadów. O kolorze dominującym w danej okolicy decyduje kilku pierwszych mieszkańców.
Osoby, które wybudują dom później, muszą dostosować do obowiązującej kolorystyki elewacji. Kolejną ważną regułą przy doborze koloru budynku jest współgranie z pokryciem dachowym. Wtedy tworzy się spójna i przemyślana całość. Jeżeli dach jest ciemny elewacja powinna być jasna, a elementy dekoracyjne powinny być pomalowane na taki sam kolor jak dach.
Kolory elewacji dla domów parterowych
Domy parterowe powinno się malować jaśniejszymi kolorami: biały, popielaty, beżowy, kremowy, zielony, błękitny, bananowy, żółty. Barwa dodatkowa nie powinna być ciemna, a jedynie różnić się odcieniem od koloru podstawowego. Błędem jest malowanie elewacji wokół okien i drzwi ciemnym kolorem – nie dodaje to uroku, a optycznie zmniejsza niewielki budynek. W domach piętrowych też poleca się barwy jaśniejsze. Ciemniejszym kolorem można pomalować jedynie elementy dodatkowe.
Kolor elewacji a czynniki zewnętrzne
Kolor biały i beżowy nie sprawdzą się w przypadku domów zlokalizowanych przy nieutwardzanych drogach lub w niewielkiej odległości od dużych zakładów przemysłowych. W takiej sytuacji elewacja szybko brudzi się i zmienia kolor, co nie wygląda estetycznie. Duży wpływ na kolor elewacji ma słońce. Barwy takie jak: niebieski, zielony i czerwony narażone na działanie promieni słonecznych po kilku latach wyblakną i wygląd budynku będzie znacznie odbiegał od wymarzonego. Jeżeli dom położony jest w sąsiedztwie lasu, parku lub sadu, to lepiej nie decydować się na białą elewację, ponieważ osiada na niej żółty lub zielony nalot z pylących roślin.
Biała elewacja – dobry pomysł?
Biała elewacja kojarzy się z pałacami, ekskluzywnymi willami, wysmakowaną elegancją, luksusem i nadmorskimi willami z z południa Europy. Jest co prawda piękna, ale niepraktyczna. Po kilku sezonach szarzeje, jest przybrudzona i widać na niej wszelkie roślinne pyłki. Wymaga regularnego odświeżania, co oznacza spore koszty dla właściciela. Lepiej postawić na kolory ziemi, np.: przygaszony żółty, jasny brąz, beżowy.
Dobierając kolor elewacji najlepiej kierować się funkcjonalnością, dbaniem o komfort termiczny domowników i kolorystyką otoczenia. Całość budynku musi być spójna i wyglądać efektownie. Warto też zadbać o to, aby kolor był trwały i nie trzeba było go zmieniać po kilku sezonach z powodu zabrudzeń.