Wydatki mieszkaniowe, np.: czynsz, fundusz remontowy, wywóz śmieci to co miesięczny koszt. Dla wielu osób są to bardzo duże pieniądze. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy straci się pracę lub leczenie jakiejś choroby pochłania znaczne środki finansowe. Na szczęście dostępne są różne programy wsparcia, np.: dodatki mieszkaniowe z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Dodatek mieszkaniowy
Ten rodzaj pomocy przyznaje Ośrodek Pomocy Społecznej na podstawie dochodów. Oprócz kryterium dochodowego przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego brane są pod uwagę takie elementy jak: powierzchnia mieszkania oraz wydatki na mieszkanie. Dopłata mieszkaniowa przysługuje następującym osobom: właścicielowi lub najemcy mieszkania właścicielowi nieruchomości, osobie, która płaci odszkodowanie za zajmowanie lokalu zamiennego lub socjalnego oraz osoba zajmującej mieszkanie lokatorskie własnościowe. O dodatek mieszkaniowy może ubiegać się osoba posiadająca tytuł do mieszkania oraz osoba, która nie dysponuje tytułem prawnym do mieszkania, ale oczekuje na przysługujący jej lokal zamienny lub socjalny.
Dochody wnioskodawcy i jego rodziny
Najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o dodatek mieszkaniowy jest dochód wnioskodawcy i jego rodziny. Średni dochód netto wyliczany jest z okresu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosków. Jeżeli wniosek został złożony w maju to do kryterium dochodowego wchodzi dochód za luty, marzec i kwiecień i jest liczony na jednego członka rodziny. W przypadku osoby samotnej dochód nie może przekroczyć 175% najniższej emerytury, czyli 1925 zł.
W gospodarstwie domowym prowadzonym przez co najmniej dwie osoby dochód nie może być większy 125% najniższej emerytury, czyli 1375 zł. Za gospodarstwo domowe uznaje się: małżeństwo, osobę samotną, konkubentów lub co najmniej dwie osoby niespokrewnione ze sobą, które mieszkają razem.
Definicja dochodu
Słowo „dochód” definiuje się jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.
Nie wszystkie pieniądze, które posiada człowiek są wliczane do dochodu. Zgodnie z prawem do dochodu nie wlicza się: dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy materialnej dla uczniów, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, zasiłków pielęgnacyjnych, 500+, 300+, zapomogi pieniężnej dla emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych, jednorazowego zasiłku z pomocy społecznej, świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, dodatku wychowawczego dla rodzin zastępczych.
Kryterium powierzchni mieszkania
Drugim czynnikiem, od którego zależne jest przyznanie dodatku mieszkaniowego jest powierzchnia mieszkania na liczbę mieszkańców liczona w metrach kwadratowych. Na jedną osobę może przypadać 35m2 powierzchni mieszkania. Maksymalny metraż uprawniający do dodatków w przypadku zamieszkiwania dwóch osób to 40m2, w sytuacji, kiedy mieszkają trzy osoby to 45m2. Jeżeli w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością poruszająca się na wózku inwalidzkim to do kryterium powierzchni lokalu doliczane jest 15m2.
Wydatki na mieszkanie
Do wydatków mieszkaniowych zalicza się następujące należności: czynsz, inne opłaty za użytkowanie lokalu, opłaty za wodę i prąd oraz za odbiór nieczystości stałych i płynnych. Do opłat mieszkaniowych wlicza się również: koszty eksploatacji i remontów, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Do obliczenia dodatku mieszkaniowego nie są brane pod uwagę koszty ubezpieczenia mieszkania, podatki od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu.
Aby otrzymać wsparcie w postaci dodatku mieszkaniowego trzeba spełniać powyższe kryteria i złożyć w urzędzie gminy wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad w miejscu zamieszkania wnioskodawcy i ustala faktyczny stan majątkowy osoby ubiegającej się o pomoc w zapłacie rachunków mieszkaniowych.