Wybudowanie domu lub jego kupno na rynku pierwotnym /wtórnym to koszty, które wymagają zadłużenia się na lata. Ceny tradycyjnych materiałów budowlanych rosną w każdym roku o kilka procent. Domy z cegieł powoli odchodzą do lamusa- ich czas budowy jest długi, są drogie, a materiał do ich powstania jest nieekologiczny. Wzrasta zainteresowanie inwestorów szybkim i oszczędnym budowaniem domów. Firmy budowlane powoli przestawiają się na nowoczesne metody budowy budynków – dom bez cegieł.
Świadomość ekologiczna
Od dłuższego czasu analitycy rynku nieruchomości dostrzegają, że klienci pytają o domy budowane w technologiach ekologicznych, ponieważ doskonale wiedzą, jak szkodliwe dla środowiska jest produkowanie tradycyjnych materiałów budowlanych i standardowe metody ogrzewania. Dom bez cegieł – to alternatywa dla dotychczasowych technik budowlanych.
Domy z prefabrykatów
Współczesne budownictwo na coraz większą skalę posługuje się prefabrykatami. Istnieje kilka technik budowania domu bez cegieł z prefabrykatów- to szybki i tani sposób na postawienie budynku jednorodzinnego. To domy energooszczędne. Ich cechą jest bardzo dobra izolacja cieplna, co obniża koszty użytkowania. Prefabrykaty powstają w fabryce, co zmniejsza koszty budowy, choćby o pracę ekipy budowlanej i materiałów budowlanych. Części domu mogą być wykonane z żelbetonu, płytą OSB, karmazytu i drewna. Elementy gotowe budynku dowozi się na plac budowy i tam składane. Domy prefabrykowane maja podwyższoną odporność ogniową.
Dom bez cegieł – kontener mieszkalny
Domy kontenerowe to kolejna alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. To typowy dom bez cegieł. Stawiając dom kontenerowy nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Ich budulcem są kontenery transportowe, które są dodatkowo ocieplane, dzięki czemu uzyskuje się komfort cieplny. Ociepleniem jest wełna mineralna i izolacja poliuretanowa w formie sztywnych płyt PUR Jest to pełnowartościowy dom mieszkalny i do tego spełniający wszystkie wymogi energooszczędności. Ma zabezpieczenie antykorozyjne w postaci powłoki lakierniczej. Ściany zewnętrzne, sufit i podłoga wykonane są z ocynkowanej blachy, usztywnionej bocznymi wzmocnieniami. Od wewnętrznej strony przegród stosuje się płyty wiórowe, laminowane lub płyty gipsowo-kartonowe.
Domy kopułowe – architektoniczna ciekawostka
Domy kopułowe to znany typ budownictwa w Skandynawii i Japonii. Coraz częściej pojawiają się w Polsce. Docenia się ten rodzaj domów ze względu na wytrzymałość na działanie wiatrów i huraganów, a nawet wstrząsów sejsmicznych. Zaletą domów kopułowych jest mniejsze zużycie materiałów podczas budowy i uzyskuje się maksymalną kubaturę w pełni otwartego wnętrza. Mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych ogranicza też straty ciepła. Badania wskazują na oszczędność energii cieplnej, niezbędnej do ogrzania domu w kształcie kuli jest mniejsza nawet o 70% w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Nie bez znaczenia są tu niższe koszty budowy, sięgające nawet 30 proc. oszczędności na materiałach. Dobrze wykonana kopuła nie wymaga remontu przez wiele lat. Domy kopułowe nie posiadają dachu, więc wiatry i huragany nie mają czego zrywać. Brak dachu to korzyść w okresie zimowym,ponieważ śnieg nie ma gdzie gromadzić się. Woda deszczowa spływa szybko, więc nie ma ryzyka przecieków i podtopień.
Domy szkieletowe -szybka budowa
Zaletą domów bez cegieł jest szybka budowa. Domy szkieletowe drewniane mają uproszczone fundamenty, a podczas budowy nie ma długich przerw technologicznych. Ekspresowa budowa wymaga posiada odpowiednich środków finansowych i nie ma możliwości rozłożenia płatności w czasie.
Różne rodzaje domów budowanych bez cegieł to ogromny wybór technologii budowlanej dla każdego, kto chce budować oszczędnie i szybko. Wspaniały komfort cieplny to kolejna zaleta budownictwa bez cegieł. Coraz więcej osób przekonuje się do tego typu domów, ponieważ są budynki wygodne i spełniające podwyższone wymogi klienta.