Marzenie o małym domku na przedmieściach lub w spokojnych dzielnicach skłania inwestorów do zainteresowania się domami w zabudowie bliźniaczej. Takimi domami zainteresowane są osoby, które mieszkały w dużych skupiskach i nie wyobrażają sobie, żeby za ścianą nie było sąsiada, czy mieszkania w wolnostojącym domu, a jednocześnie mają dość blokowiska. Dom w zabudowie bliźniaczej to świetny pomysł dla rodziny wielopokoleniowej lub zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin.
Dom w zabudowie bliźniaczej – co warto wiedzieć
Domy w zabudowie bliźniaczej są identyczne – mają taką samą elewację, dachówkę, okna i drzwi. Dwa identyczne domy mogą prezentować się niezwykle elegancko. Domy bliźniaki to pośrednie rozwiązanie między domem wolnostojącym a szeregówką. Można liczyć na spory ogród, wnętrze spełniające wymagania niezbędnego życiowego komfortu i jednego sąsiada. Domy w zabudowie bliźniaczej występują najczęściej jako budynki dwukondygnacyjne lub piętrowe z poddaszem użytkowym. Są to eleganckie, nowoczesne domy. Deweloperzy lub prywatni inwestorzy dokładają starań, aby budynki były wykonane z najwyższej jakości materiałów i posiadały nowoczesne technologie ogrzewania. Coraz większą wagę przywiązuje się do rozwiązań ekologicznych. W bliźniaku księga wieczysta jest jedna.
Dom w zabudowie bliźniaczej – oszczędność przy inwestycji
Inwestorzy, którzy decydują się na wybór projektu domu w zabudowie bliźniaczej na uwadze mają ekonomiczność tego rozwiązania. Największe oszczędności są odczuwalne, gdy obydwie części bliźniaka powstają w tym samym czasie. Wówczas właściciele obydwóch części mogą podzielić się kosztami przyłączy, działki budowlanej i negocjować niższe ceny podczas zakupów materiałów budowlanych czy zatrudniania ekipy budowlanej. Domy w zabudowie bliźniaczej mają jedną wspólną ścianę. Budynki tego typu mogą mieć ogródki/ tarasy umieszczone po przeciwległych stronach, co jest korzystne z punktu widzenia prywatności obu właścicieli. Wspólna ściana ma niewątpliwą zaletę, którą jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem. Nieruchomość w zabudowie bliźniaczej można też postawić na węższej i mniejszej działce niż w przypadku domu wolnostojącego, a budynek i tak nie traci swojej funkcjonalności.
Sąsiedzi- problem, czy zaleta
Domy w zabudowie bliźniaczej wiążą się z posiadaniem sąsiada, z którym trzeba podejmować decyzję odnośnie odnowienia elewacji i wszelkich remontów na zewnątrz budynku, np.: remontu dachu, założenia fotowoltaiki. Zaufany sąsiad to gwarancja bezpieczeństwa i kompan do miłego spędzania wolnego czasu. Czasem staje się przyjacielem rodziny- dzieci mogą razem bawić się i wesoło spędzać czas. Niestety, może zdarzyć się sąsiedzka kłótnia lub trafi się sąsiad, który prowadzi zupełnie inny styl życia i często urządza imprezy. Wtedy sąsiedztwo przez ścianę może być prawdziwym utrapieniem. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, posiadanie tylko jednego sąsiada, to miła odmiana. Domy w zabudowie bliźniaczej najczęściej nie mają możliwości rozbudowy, co obniża ich funkcjonalność.
Zapobieganie niedogodnościom związanym z sąsiedztwem
Niedogodnościom sąsiedzkim można zapobiec już na etapie budowy domu. Deweloperzy wybierają projekty, w których newralgiczne pomieszczenia zostaną jak najbardziej od siebie oddalone. Odpowiednia izolacja ściany łączącej oba domy sprawia, że hałasy powstałe w jedynym budynku nie mają szans dotrzeć do domowników mieszkających w drugim domu. Właściwa izolacja ścian ułatwia utrzymanie dobrych stosunków sąsiedzkich.
Dom w zabudowie bliźniaczej to znakomity pomysł dla osób, które chcą mieszkać w spokojnej okolicy, ale mają ograniczone możliwości finansowe. Budowa domu w zabudowie szeregowej jest zdecydowanie tańsza, ponieważ koszty deweloper dzieli na dwie rodziny. Mniejsza działka to kolejne oszczędności inwestycyjne. Domy bliźniaki sprzedają się rewelacyjnie – zwykle nie czekają długo na właścicieli. Ich zalety doceniają osoby, które do tej pory mieszkały w blokowiskach.