1
Opublikowany 22 czerwca 2018 autor Adam Budowlany w Wiedza budowlana
 
 

Dom z katalogu- czy to ma sens?

gotowy projekt domu
gotowy projekt domu

które je udostępniają, jednak taki projekt na pewno nie będzie pełnowartościowy. Więc lepiej traktować go tylko jako podstawę, do sprecyzowania własnych wymagań.

Projekt katalogowy czy własny?

I tutaj pojawią się pierwsze problemy, bo wybór powinien być ściśle dopasowany do potrzeb. Błędne jest też myślenie, że wyszukanie projektu z katalogu będzie tańszą opcją a przecież przy takiej inwestycji każda złotówka ma znaczenie. Koszty zakupu gotowego planu, jak i jego tworzenie według potrzeb są bardzo zbliżone do siebie. Faktem jest jednak to, że gotowy projekt dostępny jest od ręki a niestety chcąc stworzyć własny trzeba poświęcić na to czasem nawet kilka tygodni. Jeśli nie ma się takiego czasu, trzeba będzie zapoznać się z ofertą biur projektowych.

Ile kosztują poprawki projektu?

Mało kiedy, gotowe projekty domów spełniają wszystkie oczekiwania. Nie należy jednak pochopnie podejmować decyzji o nanoszeniu poprawek, bo mogą słono kosztować. Lepiej dokładnie zapytać w biurze projektowym, ile wyniesie naniesienie zmian i dopiero wtedy zmieniać układ pokoi, wygląd zewnętrzny czy rodzaj dachu. Oczywiście tutaj, dużo do powiedzenia będzie miał plan zagospodarowania przestrzeni i wielkość działki, bo niejednokrotnie okazuje się, że jest ona za mała, by wybudować wymarzony dom.

Dom „od ręki”

Bardzo dużą zaletą przemawiającą za gotowym projektem jest fakt, iż można zobaczyć od razu jego pełną wizualizację, udostępniana jest również cała dokumentacja techniczna więc już na wstępnie będzie wiadomo jakiego efektu końcowego można się spodziewać. Większość biur projektowych oferuje również „wirtualny spacer”, czyli będzie można zobaczyć jak wygląd układ w wewnątrz, co pozwoli na dopasowanie pomieszczeń do wymagań. Mając już gotowy plan można starać się na jego podstawie o wydanie pozwolenia na budowę. Oczywiście wcześniej nie należy zapomnieć o przeanalizowaniu wielkości działki i ogólnego planu zagospodarowania jej, by nie okazało się, że dom jest za duży, bądź według urzędu nie spełnia wymogów. Takie przypadki nie są odosobnione, dlatego warto dmuchać na zimne.

Kilka domów z jednego projektu

To jest niestety wada gotowych planów. Chcąc wybudować oryginalny dom, według którego planu nikt wcześniej nie kupił trzeba będzie zlecić jego indywidualne wykonanie. Dostępne oferty projektów są powielane, czyli z jednego planu korzysta wiele osób, owszem można wprowadzić poprawki jednak nie zapewni już to całkowitej niepowtarzalności.

Poprawki projektu nie są darmowe

To także warto wziąć pod uwagę, bo każda zmiana naniesiona na gotowy projekt będzie kosztowała i to nie mało. Jeśli dom nie spełnia oczekiwań nawet w połowie, nie warto zawracać sobie nim głowy, lecz szukać projektu, który nie będzie wymagał dużego udoskonalenia.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.