Posiadanie własnego ogródka w mieście jest niczym wygranie losu na loterii. Swój kawałek zieleni, miejsce, gdzie można odpocząć, spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną przy grillu, uprawiać kwiaty i jakieś warzywa to powód do zadowolenia. Ogródki działkowe to oaza zielni, miejsce na weekendowy odpoczynek. Tradycją jest, że na ogródkach działkowych znajdują się altanki lub różnego rodzaju małe domki do przechowywania narzędzi ogrodowych i schronienia się w razie nagłych opadów deszczu. Najnowszym trendem w zabudowaniach działkowych są domki holenderskie.
Myląca nazwa
Domki holenderskie, wbrew nazwie, nie pochodzą z Holandii. Ich ojczyzną jest Wielka Brytania. Zostały zaprojektowane jako typowa zabudowa działek rekreacyjnych. Są przystosowane do brytyjskich warunków klimatycznych. Nie oznacza to, że mogą być wykorzystywane jako przykład całorocznego budownictwa mieszkaniowego.
Cechy domków holenderskich
Domek holenderskich nie jest budynkiem całorocznym. Jest to zabudowa typowo działkowa, która sprawdza się w ogrodzie i sprawia, że z działki można korzystać przez cały rok. Domki holenderskie są pozbawione ogrzewania, a dogrzewanie ich grzejnikiem elektrycznym jest kosztowne. Domki holenderskie są pozbawione fundamentów, słabo izolowane, dlatego nie nadają się do dłuższego przebywania w nich podczas zimy. Latem sprawdzają się doskonale – zapewniają ochronę przed upałem i deszczem. Mając domek holenderski na działce, można spędzać na niej latem dużo czasu i korzystać z pięknej pogody.
Jak wybrać domek holenderski
Najważniejszym kryterium wyboru jest dopasowanie wielkości domu to potrzeb rodziny. Na postawienie domku holenderskiego na działce nie jest konieczne pozwolenie budowlane, ponieważ nie jest on na stałe powiązany z gruntem. Domki o wysokim standardzie są wyposażone w kuchnię, łazienkę i podstawowe sprzęty AGD. Domek holenderski posiada również sypialnię, salon, a w niektórych modelach także jadalnię. Mogą być użytkowane jako domki letniskowe. W niektórych, najbardziej ekskluzywnych wersjach jest zamontowane ogrzewanie. Domki holenderskie z ogrzewaniem są dużo droższe niż ich wersja podstawowa. To raczej pomysł na inwestycję z branży turystycznej, typu: wynajmowanie domków turystom niż na domek działkowy. Jest w pełni komfortowy domek letni. Cena domku holenderskiego waha się od 9000 do 45 000 złotych w zależności od wielkości i wyposażenia.
Różnica między domkiem holenderskim, a przyczepą
Na temat domków holenderskich w społeczeństwie krążą różne opinie. Wiele osób jest zdania, że ten typ domku wakacyjnego, to większa przyczepa. Nie jest to prawdą. Domek holenderski ma kółka, ale nie służą one do przemieszczania się po ulicy. Domek holenderski nie jest pojazdem, a koła jedynie ułatwiają jego mocowanie w miejscu docelowym.W przeciwieństwie do przyczepy nie podlega rejestracji i może poruszać się po ulicy. Domku holenderskiego nie zabierzemy na zagraniczne wakacje. Przeciętna przyczepa ma 7 metrów długości i dwa metry szerokości.
Domek holenderski jest większy – ma 9 metrów długości i 4 szerokości, choć są i większe egzemplarze. Powierzchnia mieszkalna w domku holenderskim jest zdecydowanie większa niż przyczepie, co sprawia, że domki zyskują na popularności. Coraz więcej osób prowadzących działalność polegającą na obsłudze ruchu turystycznego nad jeziorami lub nad morzem, kupują dla swoich gości domki holenderskie. Aby stworzyć ośrodek wypoczynkowy, w którym ustawione będą domki holenderskie, właściciel ośrodka nie musi być właścicielem terenu, wystarczy, że jest dzierżawcą
Synonim luksusu
Polakom domki holenderskie kojarzą się z wakacjami za granicą i z luksusem na kampingach Europy Zachodniej. Dlatego z przyjemnością wynajmują domek holenderski nad jeziorem.
Istnieje spory rynek używanych domków holenderskich, które można kupić w przystępnej cenie i cieszyć się możliwością korzystania z działki przez cały rok. Domki holenderskie mogą zagościć na stałe na polskich kampingach i stać się jednym ze sposobów na spędzenie tanich wakacji.