0
Opublikowany 20 maja 2019 autor Art Branżowy w Ogród
 
 

Domki drewniane – osobliwy element architektury ogroduPrzytulny i praktyczny domek ogrodowy wykonany z naturalnego surowca, jakim jest świeże, pachnące lasem drewno, to wyjątkowe połączenie praktyczności i estetyki. Może służyć do przechowywania podręcznych sprzętów ogrodniczych, ale przede wszystkim daje ochronę przed deszczem i słońcem. To także niebanalna dekoracja każdego ogrodu.

Jaki domek wybrać?

W każdym większym sklepie budowlanym lub ogrodniczym można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań na domek, wiatę czy altankę. Różnią się one od siebie nie tylko wymiarami, ale też formą, rodzajem dachu i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Można więc zainwestować w domki ogrodowe zrobione z metalu, plastiku i z drewna. Z podłogą lub bez, z okiennicami lub ciemne, piętrowe lub parterowe – wszystko zależy od metrażu ogrodu oraz późniejszego użytkowania. Inaczej będzie wyglądał domek dla jednej lub dwóch osób, a inaczej dla większej rodziny. Dlatego więc przed zakupem należy dobrze się zastanowić nad przeznaczeniem domku i dokładnie dopasować go w małą architekturę ogrodu, aby był funkcjonalny, ale też cieszył ciekawym wyglądem.

Domek z drewna – dlaczego warto?

Wiele osób decyduje się na domki drewniane, mimo ogromnej popularności, jaką cieszą się te, wykonane z tworzyw sztucznych i murowane. Drewno jest ciepłe w odbiorze, tworzy wyjątkowy nastrój i kojarzy się z naturą. Nie zawierają się w nim szkodliwe substancje, zapewnia dobrą akustykę, a przede wszystkim wygląda zjawiskowo. Ładnie prezentuje się w połączeniu z innymi materiałami, użytymi np. do budowy dachu – strzechą, dachówką czy gontem. Drewno nie nagrzewa się jak metal ani nie odkształca pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Jeśli domek zostanie wykonany z dobrej jakości drewna, wysuszonego i poddanego odpowiedniej obróbce, będzie trwały i na długo zachowa estetyczny wygląd. Takie domki ogrodowe można też co jakiś czas przemalowywać, nadawać im inny, ciekawy design, dopasowując do nowych aranżacji.

Domki z bali i kanadyjskie

Najczęściej buduje się dwa rodzaje domków drewnianych. Pierwsze z nich mają ściany wykonane z bali prostokątnych lub okrągłych o różnej średnicy, w zależności od przeznaczenia domków. Te, które mają służyć jedynie w sezonie, latem nie muszą być bardzo ciepłe, ale te zimowe już tak, dlatego konieczne jest użycie grubszego materiału. Są to budowle tańsze od tych zrobionych w technologii tradycyjnej. Jedne z ciekawszych projektów takich domków można znaleźć na stronie tego producenta. Każdy oferowany tutaj domek wykonany jest z dobrej jakości świerkowego drewna i wygląda efektownie. Można wybrać odpowiedni dla siebie układ drzwi, okien i najbardziej pasujący rozkład pomieszczeń. Montuje się je szybko i są bardzo trwałe – m.in. dzięki ścianom wzmocnionym metalowymi prętami.

Domki drewniane typu kanadyjskiego opierają się na konstrukcji szkieletowej. Bazą są belki czterostronnie strugane i dobrze zaimpregnowane. Takie domki powstają w ekspresowym tempie, bo nie licząc fundamentów, można postawić je w trzy dni. Nie są też drogie, ponieważ w porównaniu do domków murowanych wypadają cenowo znacznie lepiej, bo  taka inwestycja o. 40% mniej uszczupli nasz portfel.

Niezależnie jaki drewniany domek ogrodowy znajdzie się na działce. Jeśli będzie wykonany pomysłowo, dobrze i praktycznie, wtedy korzystanie z niego stanie się czystą przyjemnością. Domek ogrodowy lub ładnie zagospodarowana altanka ogrodowa to podstawa do wyjątkowego relaksu na łonie natury. Ulubiona lektura, poranna lub popołudniowa kawa i zapach drewna oraz woń ulubionych kwiatów – to wszystko jest jak najbardziej realne, kiedy na działce stanie wymarzony drewniany domek.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe