Kupno lub budowa domu to spore wyzwanie finansowe i niezwykle ważny moment w życiu rodziny. Ze względów organizacyjnych i ekonomicznych niektórzy decydują się zatem na wspólną budowę domu: z rodzicami, rodzeństwem lub przyjaciółmi. Jeżeli opcja wspólnej budowy odpowiada stronom i spełnia ich oczekiwania, to można podjąć się wspólnego dzieła budowy. Wcześniej warto poznać plusy i minusy domów dwurodzinnych.
Domy dwurodzinne- razem, a jednak osobno
Domy dwurodzinne- plusy i minusy jest to rozwiązanie wygodne, jeżeli chcemy zamieszkać ze starszymi rodzicami, rodzeństwem lub przyjaciółmi, ale pragniemy zachować niezbędny poziom prywatności. Dom dwulokalowy wybierają osoby, które część budynku chcą przeznaczyć na cele mieszkalne, a pozostałą przestrzeń wykorzystać jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Zalety domów dwurodzinnych
Dom z dwoma lokalami mieszkalnymi daje gigantyczne oszczędności w trakcie realizacji inwestycji. Wznosząc jeden, duży budynek możemy wynegocjować przystępne ceny robocizny oraz rabaty na materiały. Oznacza to zmniejszenie ostatecznej kwoty za budowę i wykończenie. Koszt zakupu działki jest dzielony pomiędzy przyszłych właścicieli nieruchomości. Dom dwurodzinny pozwala na oszczędności dotyczące wydatków eksploatacyjnych -wspólna ściana ogranicza ucieczkę ciepła i zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie.
Na działalność gospodarczą
Projekt domu dwurodzinnego to doskonale miejsce na prowadzenie firmy. Zarejestrowanie je we własnym obiekcie wyeliminuje konieczność płacenia czynszu za najem lokalu, co oczywiście zwiększa zyski przedsiębiorstwa. Ponadto takie rozwiązanie to świetny sposób pozyskania stałego źródła dochodu z wynajmu części domu. Budynek dwurodzinny daje duże poczucie bezpieczeństwa i wygodę. Lokatorzy wzajemnie pilnują swoich mieszkań podczas nieobecności sąsiada. Koszty remontu części wspólnej dzielone są na połowę. Ponadto dwie rodziny muszą się porozumieć w kwestii remontu części wspólnej.
Dobre relacje z sąsiadem
Idea domu dwurodzinnego zakłada, że sąsiedzi mają ze sobą dobre relacje. Trzeba brać pod uwagę, że w codziennych sytuacjach, mogą pojawić się różnice poglądów między sąsiadami, a nawet sąsiedzkie spory. Jeżeli stosunki pomiędzy sąsiadami pogorszą się, to może dochodzić do konfliktu między właścicielami obu części domu. Najczęściej sprawami spornym są: podjazd, przydomowy ogródek lub piwnica.
Wady domu dwurodzinnego
Problemem w relacjach między sąsiadami w domach dwurodzinnych mogą być prace remontowe, które należy wykonać w obu częściach budynku jednocześnie. Zdarza się, że właściciel drugiego lokalu nie wyraża zgodny na remont, a nawet uniemożliwia przeprowadzenie niezbędnych prac. Tylko negocjacje i wypracowanie wspólnego kompromisu, mogą pomóc w znalezieniu porozumienia. Mieszkanie w domu dwulokalowym ma sens, jeżeli zadbamy o to, aby naszymi sąsiadami były osoby, do których mamy zaufanie. W przypadku kupowania domu dwurodzinnego, wybudowanego przez dewelopera, musimy się liczyć z przypadkowym dobrem sąsiadów.
Alternatywa dla mieszkań
Projekty domu dwulokalowego mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Stanowią interesującą alternatywę dla mieszkania w bloku, gdzie zazwyczaj jest więcej sąsiadów i częściej pojawiają sąsiedzkie konflikty, Bez wątpienia kupno domu dwurodzinnego może być dobrym pomysłem dla osób, które mają już dość miejskiego zgiełku i chcą się wyciszyć. Analitycy finansowi już dawno udowodnili, że budowa domu od podstaw może być tańsza niż zakup mieszkania na rynku pierwotnym w dużym mieście. Dom dwurodzinny może mieć ogród, czego zazwyczaj nie mają budynki wielorodzinne.
Dom dwurodzinny jest komfortowy i wygodny. Relacje z najbliższym sąsiadem na ogół są poprawne i ludzie wzajemnie sobie pomagają.