Drzwi przeciwpożarowe, oprócz spełnianej na co dzień funkcji oddzielania wybranego pomieszczenia od reszty przestrzeni, mają zadania dodatkowe do wypełnienia w sytuacjach kryzysowych – zapobiegają szerzeniu się ognia w czasie pożaru i ułatwiają ewakuację. Jak to działa?
Drzwi przeciwpożarowe jako rodzaj drzwi technicznych
Drzwi które spełniają funkcje specjalne, polegające przede wszystkim na zapewnieniu użytkownikom budynku bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach, nazywane są inaczej drzwiami technicznymi.
Co je wyróżnia?
W przypadku drzwi technicznych, kluczowe jest ich solidne wykonanie, przy użyciu materiałów odpowiednich do wypełnianych funkcji.
I tak drzwi przeciwpożarowe rzadziej są wykonywane z drewna i płyt MDF, częściej z blachy stalowej lub z aluminium.
Istnieje też wiele modeli z szybami ze szkła odpornego na wysokie temperatury.
Drzwiami technicznymi, oprócz przeciwpożarowych, są również drzwi antywłamaniowe, montowane jako drzwi wejściowe.
Wejście do piwnicy, czy do garażu od strony domu, również chronią drzwi techniczne.
Drzwi przeciwpożarowe znajdziesz w sklepie LUPUS FIRE
Wykonanie drzwi przeciwpożarowych
Materiałem najczęściej stosowanym w produkcji drzwi będących elementem systemu ochrony przeciwpożarowej, jest blacha stalowa ocynkowana, czasem blacha nierdzewna.
Drzwi są niekiedy lakierowane proszkowo na dowolny kolor.
Niekiedy drzwi stalowe mają wbudowane szyby. Są one wykonane z wysokoodpornego, hartowanego szkła.
Drzwi przeciwpożarowe często są drzwiami wahadłowymi, co ułatwia ich wykorzystanie w czasie ewakuacji.
W drzwiach stosowanych w budynkach użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, szpitale, centra handlowe i innych podobnych obiektach, stosuje się w drzwiach przeciwpożarowych dźwignie przeciwpaniczne.
Ich działanie jest bardzo proste – wystarczy oprzeć się na dźwigni i drzwi się otwierają. Zwykle dźwignie montowane są na takiej wysokości, ze oparcie się o nie, oznacza nacisk na całe drzwi, które automatycznie się otwierają.
Drzwi przeciwpożarowe to prosty, lecz skuteczny środek walki ze skutkami ewentualnego pożaru. Każdy obiekt publiczny, ale też dobrze wyposażony dom prywatny, powinien je mieć.