Większość osób decydujących się na budowę domu wolnostojącego, robi to z myślą o pełnej życiowej niezależności i prywatności, jakiej nie zapewnia na przykład mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy inwestorzy chcą – lub muszą – wybudować dom dla dwóch rodzin. W jakie rozwiązania warto wówczas zainwestować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Dwie rodziny w jednym domu – kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi?
Dla wielu osób perspektywa mieszkania w domu dwurodzinnym jest mało kusząca. W końcu nie po to inwestuje się duże pieniądze w budowę domu, by przestrzeń życiową dzielić z drugą rodziną, prawda? Okazuje się jednak, że są sytuacje, w których zamieszkanie w domu dla dwóch rodzin będzie rozwiązaniem bardzo korzystnym!
- Dom dla dwóch rodzin znakomicie sprawdzi się jako dom dwupokoleniowy:
Na dom dla dwóch rodzin stawiają przede wszystkim osoby, które planują wspólne mieszkanie z dziećmi lub rodzicami. Często dotyczy to sytuacji, w której rodzice są już w wieku senioralnym i potrzebują pomocy przy pracach domowych i gospodarczych.
- Dom dla dwóch rodzin to sposób na zmniejszenie kosztów budowy i użytkowania budynku:
Jeżeli codzienne życie w mieszkaniu w bloku wiąże się ze zbyt dużymi ograniczeniami (niewielka przestrzeń życiowa i mała prywatność), ale inwestora nie stać na wybudowanie domu jednorodzinnego wolnostojącego, można postawić na kupno domu wspólnie z innym inwestorem.
Jakie rozwiązania warto zastosować w domu dla dwóch rodzin?
Co powinien uwzględniać dom dla dwóch rodzin? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią przestrzeń życiową dla obu rodzin. Każdy dom dla dwóch rodzin wiąże się z pewnymi kompromisami (największy to oczywiście nieco mniejsza prywatność), dlatego kluczowe jest zapewnienie obu rodzinom odpowiednio dużej przestrzeni życiowej. Projekt takiego domu powinien wyraźnie oddzielać lokum jednej rodziny od przestrzeni mieszkalnej drugiej rodziny. Można to zrobić na dwa sposoby:
- w poziomie – wówczas naturalny podział wyznaczają kondygnacje. Taki podział najlepiej sprawdza się w domu dwupokoleniowym (polecamy zajrzeć na stronę pracowni Domowe Klimaty: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwupokoleniowych/), w którym piętro jest zajmowane przez małżeństwo z dziećmi, a parter przez rodziców jednego z małżonków;
- w pionie – z takim podziałem najczęściej mamy do czynienia w budynkach, w których mieszkają dwie niespokrewnione ze sobą rodziny. Są to domy dwulokalowe (czyli tzw. bliźniaki: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwulokalowe-blizniaki/) – dwurodzinny budynek znajduje się na jednej działce, a lokale dzielą ze sobą ścianę boczną, jednak mają osobne wejścia i podjazdy. Takie rozwiązanie zapewnia większą prywatność i przestrzeń życiową.
Decydując się na dom dla dwóch rodzin, trzeba zadbać o to, by obie rodziny miały zapewniony dostęp do wszystkich pomieszczeń – osobnych jadalni i salonów, ale też łazienek i – w razie możliwości – kuchni. Warto uwzględnić też prywatną przestrzeń wypoczynkową na zewnątrz: w przypadku bliźniaka – ogród, a w przypadku domu piętrowego – taras i balkon.