Ekogroszek to jedno z chętniej wybieranych źródeł energii do ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko stosunkowo tani i wygodny, ale również bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Przed dokonaniem zakupu ekogroszku na sezon grzewczy, warto dowiedzieć się jednak, co wpływa na jego cenę oraz na jakie konkretne parametry należy zwrócić uwagę. Wiedza ta pomoże zakupić opał o optymalnych właściwościach dostosowanych do ceny.
Wpływ wartości opałowej na cenę ekogroszku
Ekogroszek to materiał opałowy o granulacji 5-25 mm powstający z węgla kamiennego lub brunatnego. W związku z niższą zawartością siarki i popiołów uznawany jest za bardziej ekologiczny niż węgiel tradycyjny.
Wartość opałowa ekogroszku, określana również kalorycznością, to ilość ciepła, jaka wydziela się podczas spalania. Parametr ten należy do najważniejszych wskaźników, z którymi należy zapoznać się przed zakupem ekogroszku. Wielu nieuczciwych producentów wprowadza klientów w błąd, podając jedynie ciepło spalania, które informuje o energii, jaka wyzwala się podczas spalania wszystkich substancji, łącznie z wodą. Są to jednak dwa różne parametry, ponieważ wartość opałowa określa tylko ilość powstającej energii, bez uwzględnienia zjawiska skraplania.
Docelowa wartość opałowa uzależniona jest od jakości ekogroszku oraz jego gatunku. Ekogroszek pochodzący ze średniej półki cenowej wydziela od 24 do 26 MJ/kg. Oczywiście w sprzedaży są dostępne surowce o niższej wartości opałowej, jednak należy pamiętać, że wyższa kaloryczność oznacza mniejsze zużycie ekogroszku w mroźne dni. Spotykając więc atrakcyjne oferty cenowe surowca o niskiej kaloryczności, warto policzyć, czy w ogólnym rozrachunku będzie to realna oszczędność. Wysokiej jakości ekogroszek zakupisz na stronie internetowej https://najlepszyekogroszek.pl/ekogroszek-premium-plus, gdzie węgiel pochodzi jedynie ze sprawdzonych kopalni, a podawana wartość opałowa jest zgodna ze stanem faktycznym.
Spiekalność i wilgotność
Spiekalność ekogroszku to kolejny parametr, nad którym warto pochylić się podczas zakupu opału. Jest on bardzo istotny nie tylko ze względu na wydajność ogrzewania, ale również na pracę i stan techniczny kotła. Z definicji spiekalność oznacza zdolność do przechodzenia węgla podczas ogrzewania w stan plastyczny. W efekcie zlepiania się ziaren węglowych powstaje twardy oraz mocno spieczony koks. Jeśli więc wskaźnik ten osiąga wysokie wartości, to w kotle zbierają się duże ilości spieczonego popiołu, który zmniejsza efektywność spalania ekogroszku.
Wskaźnik spiekalności oznaczany jest symbolem RI. Podczas wyboru ekogroszku należy sprawdzić, czy parametr ten znajduje się w przedziale od 0 do 20. Im odstępstwa od normy są wyższe, tym mniejsza efektywność spalania. W przypadku zakupu takiego opału nie powinna więc skusić nas niska cena.
Jednym z istotniejszych parametrów, który wpływa na wydajność spalania ekogroszku jest również jego wilgotność. Cecha ta określa zawartość wody w opale. Im jest ona niższa, tym lepsze efekty spalania. Specjaliści zalecają, aby wybierać ekogroszek o poziomie wilgotności od 5 do 10%. Przekroczenie tej wartości, poza mniejszą efektywnością spalania, wiąże się również z powstawaniem rdzy w podajniku kotła oraz większą podatnością jego elementów na korozję.
Zawartość popiołu i jej wpływ na cenę ekogroszku workowanego
Kolejnym parametrem, który udowadnia, że podczas zakupu ekogroszku nie jest istotna jedynie cena, jest zawartość popiołu w opale. Informuje nas ona o procentowym udziale w węglu substancji niepalnych. Zaleca się, aby zawartość popiołu w ekogroszku była niższa niż 10%. Przekroczenie tej wartości zmniejsza wydajność spalania i zmusza nas do częstszego czyszczenia kotła i opróżniania popielnika. Kupując opał, warto również zwrócić uwagę, czy nie znajdują się w nim kamienie oraz inne zanieczyszczenia.
Ekogroszek workowany – o czym jeszcze pamiętać​?
Ekogroszek jest jednym z chętniej wybieranych opałów do ogrzewania domów mieszkalnych. Wybór tego opału w suchej i czystej postaci gwarantuje wydajne oraz stosunkowo tanie ogrzewanie pomieszczeń. Cena, jaką zapłacimy aktualnie za dobrej jakości workowany ekogroszek waha się od 870 do 1000 zł za tonę. Tańszy ekogroszek może wiązać się więc z gorszymi parametrami oraz niższą wydajnością ogrzewania. Zdarza się, że opał tego typu jest wilgotny oraz zanieczyszczony kamieniami i ziemią, co stanowi duże zagrożenie dla kotła.
Nie bez znaczenia pozostaje również sam moment zakupu ekogroszku. Opał tego rodzaju najlepiej przygotować już wiosną lub latem, kiedy jest on zarówno tańszy, jak i bardziej suchy. Mniejszy popyt w tym okresie powoduje, że sprzedawcy oferują towar lepszej jakości. Zimą natomiast nieuczciwi handlowcy próbują zwabić klientów niską ceną, dlatego ważne jest kupowanie ekogroszku jedynie u sprawdzonych dostawców, którzy oferują parametry zgodne z rzeczywistym stanem.