Energetyka w Polsce wciąż oparta jest przede wszystkim na węglu, co jest nie tylko mało ekologiczne, ale również mało ekonomiczne. Dlatego coraz popularniejsze stają się rozwiązania wykorzystujące energię słoneczną – przede wszystkim panele fotowoltaiczne (pozwalające na produkcję prądu) i kolektory słoneczne (pozyskujące energię cieplną). Jak działa pozyskiwanie energii ze słońca i czy to się opłaca?
Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu dzięki fotowoltaice
Pod pojęciem fotowoltaiki kryje się zjawisko, a jednocześnie nauka związana z przetwarzaniem energii słonecznej (promieniowania słonecznego) w energię elektryczną. Dzięki odpowiedniej konstrukcji paneli promieniowanie słoneczne zamieniane jest w prąd stały, a następnie przekształcane w stanowiącym część instalacji falowniku (inwerterze) w prąd przemienny, który kolejno może być przekazany bezpośrednio do budynku.
Co ważne, współcześnie panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne. Dzięki temu produkcja energii elektrycznej może się odbywać również w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia – nawet w pochmurny dzień. Sprawia to, że montaż paneli słonecznych staje się bardzo opłacalny, nawet w polskim kapryśnym klimacie. Co więcej, słońce to naturalne, odnawialne, ekologiczne i całkowicie darmowe źródło energii!
Energia słoneczna w Twoim domu – gdzie instaluje się fotowoltaikę?
Obecnie energia słoneczna może być wykorzystywana w zasadzie przez każdego. W ostatnich latach szczególnie popularne są mikroinstalacje fotowoltaiczne montowane w gospodarstwach domowych lub małych firmach. Do ich zakładania z pewnością motywują różne programy dofinansowania – w tym ogólnopolskie „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Ponadto niejednokrotnie można skorzystać z programów lokalnych wspierających wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu – to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Montaż na podwyższeniu pozwala zredukować zacienienie, które jest największą przeszkodą w produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Jednocześnie dzięki temu instalacja nie zajmuje miejsca na działce. Warunkiem jest jednak odpowiednie nachylenie dachu – panele powinny być bowiem montowane pod kątem mniej więcej 30°. Fotowoltaikę można zamontować też na gruncie, na specjalnych wspornikach.
Ile możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?
Czy energia słoneczna jest faktycznie tak opłacalna? Jak najbardziej! Dzięki niej możliwe jest pokrycie niemal całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną danego budynku. Prywatni inwestorzy, którzy zadbają o odpowiedni dobór komponentów fotowoltaiki i jej prawidłowy montaż, mogą liczyć na produkcję energii elektrycznej w ilości pozwalającej obniżyć rachunki za prąd nawet o ponad 90%. Dzięki temu nakłady na inwestycję zwracają się już po kilku latach. Może się to stać jeszcze szybciej, jeśli skorzystasz z programów dofinansowania instalacji korzystających z energii słonecznej.
Uzyskanie tak dużej wydajności jest możliwe m.in. dzięki net-meteringowi. Podpisując umowę prosumencką z dostawcą energii, można oddawać nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci, a następnie je odbierać według przelicznika 0,8 lub 0,7 za każdą kilowatogodzinę (w zależności od mocy instalacji).
Wykorzystaj energię słoneczną dla własnej korzyści z Erato Energy
Chcesz wykorzystać moc energii słonecznej w swoim domu lub firmie? To wcale nie musi być trudne. Najlepiej zdać się na ekspertów, którzy pomogą zbudować instalację dostarczającą odpowiednią ilość energii przy możliwie niskich nakładach. Specjaliści z firmy fotowoltaicznej Erato Energy oferują bezpłatne audyty i wyceny dla każdego zainteresowanego energią słoneczną. Wystarczy kontakt przez formularz zawarty na stronie internetowej!