Każdy z nas ma mnóstwo rzeczy, które chce przechować ukryte,np: ubrania, ręczniki, koce, firanki, deskę do prasowania i wiele innych przedmiotów. Im więcej rzeczy jest wyeksponowanych, tym większy panuje rozgardiasz i bałagan. Meblem, o którym można powiedzieć, że to sprzymierzeniec porządku jest funkcjonalna szafa. Dostępna w wielu rozmiarach, dopasowanych do kilku typów pomieszczeń: przedpokoju, pokoju dziecięcego/młodzieżowego, salonu, czy sypialni.
Funkcjonalna szafa- podstawowe parametry
Porządek sprawia, że lepiej się czujemy. Nie mamy wrażenia osadzenia przez różne rzeczy , czy ciasnoty w pomieszczeniu. Im mniej rzeczy widzimy w domu, tym jesteśmy spokojniejsi. Bałagan zaburza naszą wewnętrzną harmonię, powoduje nerwowość, kiedy usiłujemy coś znaleźć. Funkcjonalna szafa pomaga utrzymać porządek i ład naszej przestrzeni mieszkalnej. Możemy wybrać komplet mebli, który ma już szafę. Zazwyczaj nie jest ona zbyt duża- ma około 80 -90 cm, może mieć drążek lub półki, ewentualnie drążek i półki. Szerokość szafy to podstawowy parametr decydujący o tym, czy mebel zmieści się we wskazanym miejscu. Z kolei głębokość mebla jest istotna z punktu widzenia użytkowania. Funkcjonalna szafa ma zazwyczaj od 50 do 60 cm głębokości. Pozwala to na swobodne wieszanie nawet grubszych rzeczy typu płaszcze. Drzwi nie ocierają się o ubrania, nie grożą im więc żadne zagniecenia, czy nawet uszkodzenia. W tak głębokiej szafie można przechowywać nawet odkurzacz, czy deskę do prasowania. Zmieszczą się także walizki i torby podróżne.
Nadstawka do szafy – drogocenne rozwiązanie do przechowywania rzeczy
Większe szafy o szerokości powyżej metra zazwyczaj kupuje się osobno lub zamawia w zabudowie. Bardzo potrzebnym elementem szafy jest nadstawka, którą czasami trzeba dokupić osobno. To dodatkowa przestrzeń do przechowywania, która nie wymaga osobnego miejsca. Ma to ogromne znaczenie w przypadku mniejszych mieszkań, gdzie każde miejsce, w którym można przechowywać rzeczy jest na wagę złota. Nadstawka zwiększa funkcjonalność szafy. Musi mieć taki sam kolor i szerokość, jak szafa. Wtedy całość wygląda harmonijnie.
Drążek w szafie
Niektóre ubrania trzeba przechowywać w stanie rozwieszonym, np.: marynarki, garnitury, koszule, płaszcze, kurtki, suknie wieczorowe, sukienki lub spódnice na co dzień. Dlatego też funkcjonalna szafa powinna mieć drążek na wieszaki. Powinno go się umieścić na wysokości około 150-160 cm. Jest to odpowiednia wielkość nawet dla dłuższych ubrań typu płaszcze, czy wieczorowe sukienki. Na dole ubrań nie powstają wówczas nieestetyczne i nieeleganckie zagniecenia. Wysokość drążka powinna być także dopasowana do wzrostu użytkownika. Dla niższej osoby sięganie na wysokość 180 cm,aby ściągnąć z wieszaka ulubioną bluzkę, może być bardzo trudne. Korzystanie z szafy powinno być komfortowe dlatego wskazane jest przyjrzenie się szafie przed zakupem i zapoznanie się parametrami. Jeżeli mamy dużo ubrań do powieszenia, to należy wybrać szafę, w której przestrzeń z drążkiem jest dość szeroka.
Półki – miejsce na bluzki i swetry
Na półkach najlepiej przechowywać bluzki i swetry, jeansy, spodenki, itp. Najlepiej, aby na każdej półce był jeden rodzaj ubrań. Wisząc swetry i T-shirty tracą swój kształt. Charakterystyczne stożki na ramionach to właśnie piętno wieszaka. Na półkach można przechowywać rzeczy, w których nie chodzimy w danym sezonie – na wiosnę upychamy gdzieś głęboko zimowe swetry i czapki. Jesienią w to samo miejsce z rozrzewnieniem wciskamy letnie sukienki, zwiewne bluzki i krótkie spodenki.

Szuflady -skrytka na drobiazgi
Funkcjonalna szafa powinna mieć szuflady, w których można przechowywać bieliznę, skarpety, gumki do włosów, stroje kąpielowe, apaszki, paski, spinki do mankietów. To drobiazgi, których często nerwowo poszukujemy, kiedy są potrzebne. Trzymając je w szufladzie szafy wiemy, gdzie są i oszczędzamy sobie nerwów, kiedy musimy szybko wyjść z domu,a brakuje nam dodatków do stylizacji.