To problem każdego najemcy lub właściciela niewielkiego mieszkania. Nie zawsze jest możliwość wynajęcia mieszkania z umeblowaniem. Często bywa tak, że właściciel pozwala najemcy wymienić meble na swoje. Urządzenie małego mieszkania tak, aby spełniało funkcje użytkowe jest dosyć trudne. Małe mieszkanie – duże wyzwanie. Aranżacja małego mieszkania wymaga kilku sprytnych rozwiązań i przemyślanego wyboru wyposażenia. Satysfakcja z urządzenia małego mieszkania w sposób wygodny, funkcjonalny i piękny jest ogromna.
Dobór odpowiednich mebli
Łatwo jest urządzić duże mieszkania – wszystko, co przypadnie właścicielowi do gustu, odpowiada zaplanowanej koncepcji wnętrza, może być wstawione do poszczególnych pomieszczeń. Kłopot mają właściciele/najemcy małych mieszkań, w których nie ma możliwości stworzenia sypialni, a niewielka przestrzeń potrafi przytłaczać myśli. Na szczęście współczesny rynek meblarski oferuje ciekawe rozwiązania, które ułatwią życie w małym mieszkaniu. Urządzenie małego mieszkania wymaga pomysłowości i przemyślanej koncepcji.
Salon w funkcji sypialni
W małym mieszkaniu najczęściej nie ma możliwości wydzielenia salonu. Nie trzeba mieć wielkiego łóżka, aby wygodnie spać. Komplety wypoczynkowe: wersalka lub kanapa z funkcją spania oraz dwa fotele to znakomity pomysł na wygodne łóżko i piękny, wygodny komplet do relaksu w ciągu dnia. Kanapa lub wersalka mają pojemnik na pościel, a szerokość spania wynosi od 110 – 150 cm. Najczęściej spotykane są kanapy/wersalki o szerokości powierzchni spania 115-125 cm. Komplety z funkcją spania nie różnią się wizualnie od nierozkładanych kanap, a jednocześnie przewyższają je funkcjonalnością. Jeżeli w salonie nie ma miejsca na fotele, to można kupić jedynie samą kanapę.
Urządzenie małego mieszkania -meble na wymiar
Komplety meblowe mają różne szerokości i wysokości. Przy niewielkim mieszkaniu i do tego na poddaszu, gdzie przestrzeń ogranicza spad dachu, kupno odpowiednich mebli jest nie lada wyzwaniem. Ratunkiem w urządzaniu małego mieszkania mogą być meble na wymiar, które są gwarancją wykorzystania całej dostępnej przestrzeni. Nie jest prawdą, że można je wykonać jedynie do kuchni. Mogą znaleźć się w salonie, pokoju dziecka lub w przedpokoju. Meble na wymiar to doskonała inwestycja również w przypadku pomieszczeń o niestandardowych rozmiarach.
Powrót meblościanki
Wiele można było zarzucić meblościankom 30 lat temu: brak stylu, ciężki wygląd, ale jedno trzeba przyznać to najpakowniejsze meble. Współczesne meblościanki są piękne, ale niektóre egzemplarze , zwłaszcza o bryle prostokąta lub prostopadłościanu trudno nazwać meblościankami, skoro są to: niewielka szafka lub mały regał i szafka pod telewizor. Ich zaletą jest jedynie to, że można je zamontować na ścianie, dzięki temu rzeczywiście oszczędza się miejsce. Na szczęście wracają do łask klasyczne meblościanki: z szafą, półszafą, regałami, szafkami. Są dostępne w różnych rozmiarach i bez trudu można je dopasować do wielkości pomieszczeń. Nowoczesne wzornictwo to ich atut. Dzięki meblościankom urządzanie małego mieszkania jest łatwiejsze, ponieważ nie trzeba kupować dużej ilości mebli.
Półki i szafki podwieszane
W małym mieszkaniu ważny jest każdy centymetr powierzchni. Przestrzenią aranżacji staje się ściana. Zamiast plakatów, obrazów i innych dekoracji można powiesić półki – otwarte lub zabudowane. Funkcjonalne są także specjalne regały – kilka połączonych razem półek. Ciekawym elementem wyposażenia są półki wiszące zamykane, w których można przechować obrusy, firany, ubrania, dokumenty. Nowością są biurka montowane w szafie oraz półki ścienne z szufladami – praktyczne meble zarówno do salonu, jak i do pokoju dziecięcego. Jest to praktyczny mebel w urządzaniu małego mieszkania.
W pokoju dziecięcym znakomicie sprawdza się łóżko na antresoli. Pod łóżkiem najczęściej znajduje się biurko, niewielki regał, a nawet szafa. Bardzo wygodny i oszczędzający miejsce zestaw dla dziecka i nastolatka. Na rynku jest coraz więcej praktycznych mebli przeznaczonych do małych mieszkań, dzięki którym łatwiej jest funkcjonalnie urządzić swój mały świat.