Decyzja o sposobie ogrzewania domu ma ogromne znaczenie z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazem płynnym, które – jak pokazuje praktyka – ma bardzo wiele zalet.
Ogrzewanie gazem płynnym – jakie korzyści?
W opinii ekspertów z firmy Amerigas na ogrzewanie gazem płynnym warto postawić z kilku powodów. Przede wszystkim jest ono bardzo wygodne i nie wymaga ze strony użytkowników praktycznie żadnej obsługi – poza ustawieniem odpowiednich parametrów kotła grzewczego. Dobrej jakości gaz LPG pochodzący od sprawdzonego dostawy jest niezwykle wydajnym paliwem o kaloryczności kilkukrotnie wyższej w porównaniu z wieloma paliwami stałymi. Oznacza to dokładnie tyle, że zawartość zbiornika starcza na dłuższy czas – na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego wystarczy napełnić go 2 razy w roku. Nie sposób też pominąć tu aspektu ekologicznego. Gaz spala się prawie w całości, nie wydzielając przy tym szkodliwych dla środowiska substancji. Poza tym instalacja na gaz płynny świetnie zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie z różnych względów – głównie z uwagi na brak stosownej infrastruktury – nie wchodzi w rachubę ogrzewanie gazem ziemnym.
Ogrzewanie gazem płynnym – jaka instalacja?
Każdy, kto jest zainteresowany ogrzewaniem domu gazem płynnym, musi wybrać rodzaj zbiornika: naziemny lub podziemny. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają wymiary działki oraz jej lokalizacja. Zbiorniki naziemne przeznaczone są na większe posesje położone na terenach odznaczających się wysokim poziomem wód gruntowych. Z kolei zbiornika podziemny to rozwiązanie nadające się na mniejsze działki o niskim poziomie wód gruntowych. Pojemność zbiornika trzeba dopasować do konkretnych wymogów.
Ogrzewanie gazem płynnym – czy to się opłaca?
Wybór metody grzewczej powinien być poprzedzony bardzo wnikliwą analizą indywidualnej sytuacji. Każdy musi przeprowadzić niezbędne kalkulacje we własnym zakresie, mając na względzie m.in. szacowane zapotrzebowanie na paliwo grzewcze i możliwości finansowe.