7
Opublikowany 16 grudnia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Główne zalety dużych mieszkań dwupoziomowych.W ostatnich czasach dosyć często można napotkać trend w postaci kupna dużych mieszkań z antresolą. Tego typu rozwiązanie stanowić może swojego rodzaju alternatywę dla domu jednorodzinnego. Kluczowym elementem w tej kwestii jest fakt, iż w przypadku mieszkania, przy zachowaniu dużego metrażu nie musimy martwić się o koszty utrzymania budynku.  W dzisiejszym artykule postaram się Wam pokrótce uzmysłowić jakie zalety wnosi korzystanie z mieszkania z antresolą. Tak więc zaczynajmy!

 

Mieszkania z antresolą, a więc te dwupoziomowe to trend jaki zdołał już się na dobre zadomowić w naszych przekonaniach i góruje nad innymi rozwiązaniami dotychczas modnymi na rynku nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Główną rolę w tym wypadku odgrywa chęć oddzielenia strefy codziennej od intymnej,  a na takie możliwości aranżacji pozwala opisywane przeze mnie rozwiązanie. Sypialnie i przeważnie jedna łazienka ląduje w tym wypadku na górze, zaś parter mieści zwykle pokój dzienny tudzież salon, z otwartą kuchnią, przedpokojem i drugą łazienką. Co ciekawe nawet w przypadku bardzo małych mieszkań można zauważyć nasz “antresolowy trend” – wówczas wielofunkcyjne meble i zabudowy przy powierzchni sufitu pozwalają na wydzielenie miejsca na niewielkie łóżko – i tym samym niewielką sypialnię (czytaj część intymną). Ale to należy potraktować wyłącznie jako ciekawostkę i powróćmy do głównego tematu.

Oprócz podziału mieszkania na sferę codzienną i intymną coraz częściej napotykany jest, szczególnie w dużych miastach, inny podział. Mowa tu o wykorzystaniu poziomu z antresolą do celów mieszkalnych, zaś dolny poziom przeznaczony jest jako biuro i stanowi sferę zawodową. Jest to ciekawy podział głównie dla osób wykonujących zawody wymagające pracy w domu, a więc architektów czy informatyków, ale nie tylko! To rozwiązanie niesie za sobą dodatkowe korzyści również dla osób pracujących w innych zawodach, choć oczywiście masarni czy piekarni na parterze nie polecałbym urządzać. Bardziej mam tu na myśli możliwość swobodnego łączenia życia prywatnego – rodzinnego, z życiem zawodowym – praca. Człowiek nie musi być w tym przypadku z dala od domu wychodząc do pracy – wszystko ma na jednym miejscu. Niejako także rodzina stoi w tym wypadku na miejscu głównym, bo góruje nad pracą – pozwoliłem sobie tu na żartobliwe nawiązanie do poziomów mieszkania. Jak więc widzimy można połączyć przyjemne z pożytecznym.

We wcześniejszej części artykułu pozwoliłem sobie na dłuższe opisanie możliwości aranżacji jeśli chodzi o mieszkanie dwupoziomowe, jednak o samej antresoli wspominałem stosunkowo  niewiele. Warto zatem przeanalizować jej walory estetyczne. Odpowiednio zaaranżowana, pozwala oprócz wydzielenia dodatkowego poziomu mieszkania na optyczne powiększenie salonu w postaci rezygnacji z dużej części sufitu – taki wnętrzarski myk prezentuje się niezwykle estetycznie. Niewielkie zastrzeżenia mogą tu budzić jedynie walory praktyczne – zagadnienie jak umyć sufit mieszczący się 6 metrów nad podłogą pozwalam sobie pominąć. Wracając do kwestii estetyki dużo zależy tu również od schodów prowadzących na ten górny poziom. W tym wypadku mamy szerokie pole do popisu, ponieważ oprócz zwykłej funkcji pełnią one także rolę elementu, który się będzie najbardziej rzucał w oczy po wejściu do mieszkania – to od odpowiednio zaaranżowanych schodów zależeć będzie cały wizerunek naszego lokum. Warto więc odpowiednio o nasze schody zadbać – nie muszą być proste – możemy wykorzystać schemat kręcony, rzeźbiony, z fikuśnymi balustradami – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Nie będę się jednak nad tym zbytnio rozwodził, ponieważ temat schodów poruszałem kiedyś w osobnym artykule.

 
Wypadałoby więc na koniec pokusić się o jakieś sentencyjne przesłanie, prawda? A więc moim przesłaniem będzie fakt głoszący, że mieszkania dwupoziomowe z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla niedużych domków jednorodzinnych. Ilość przestrzeni, jej walory i możliwości aranżacji są tu niezwykle zbliżone, jednakże właściciel mieszkania nie musi martwić się o rozpalanie pieca, odśnieżanie przestrzeni w ogródku czy koszenie trawnika wokół posesji. Co prawda musimy tu zrezygnować z ogrodu, altanki, rabatek i wielu innych udogodnień, nie mieszkamy też na łonie natury i nie oddychamy wyłącznie świeżym powietrzem, jednak nie zmienia to faktu, że posiadanie dużego mieszkania z antresolą jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.
 

Zapraszam do dyskusji na temat wpisu w komentarzach!

Źródła: Grafika Google


Jaroslaw Wejda