0
Opublikowany 14 stycznia 2014 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do łazienki?Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko zapewni komfort w użytkowaniu małej łazienki, ale również optycznie powiększy pomieszczenie korzystnie wpływając na funkcjonalność i klimat we wnętrzu.
Nawet najbardziej fantazyjne projekty łazienek nie będą spełniały swojej funkcji, gdy wnętrze nie będzie niedoświetlone. Mała ilość światła optycznie zmniejsza pomieszczeń sprawiając wrażenie dużo mniejszego niż jest w rzeczywistości.
Niewskazane jest jedno centralne, górne oświetlenie. Warto zamontować kilka źródeł światła, jak: kinkiety, podświetlenie lustra i szafek.

Decydując się na jasne, halogenowe oświetlenie sprawiamy, że łazienka wyda się nie tylko większa oraz przestronniejsza.

Dobór oświetlenia

W przypadku bardzo małej i niskiej łazienki w zupełności wystarczy jedna lampa sufitowa, najkorzystniej z matowego szkła, umieszczona nad lustrem.
W większych wnętrzach warto zastosować min. dwa rodzaje oświetlenia. Jedno zamontowane centralnie, jako światło ogólne, drugie oświetlające konkretne miejsce, np. przed lustrem.
Bardzo istotne jest, aby ogólne oświetlenie w łazience i to umieszczone nad lustrem zamontować na dwóch niezależnych obwodach. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas użytkowanie pozwalając na korzystanie z nich razem lub osobno.

Barwa światła

Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia oświetlenia w łazience, istotna jest także jego barwa. Chłodna barwa światła zapewnia wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia, co sprawdza się podczas czynności wykonywanych przed lustrem jak np. golenie lub wykonywanie makijażu. Istotne jest również dostosowanie rodzaju światła do stylu łazienki. We wnętrzach nowoczesnych, gdzie króluje biel i raczej zimne barwy, dobrze sprawdza się światło chłodniejsze o barwie dziennej. Natomiast w klasycznych łazienkach w neutralnej kolorystyce lepsze jest cieplejsze, miękkie i rozproszone światło.

Gotowe aranżacje wnętrz, zebrane w portalu Domowy.pl to zestawy projektów, opatrzonych wyceną za 1 m2, z których Inwestor wybiera kolorystykę i styl, po czym Nasi projektanci dopasowują wybraną koncepcję do konkretnego pomieszczenia w domu. Dokumentacja gotowego projektu nie różni się od projektów indywidualnych i jest w pełni wystarczająca do zrealizowania aranżacji.
Dodatkiem do każdego zakupionego projektu wnętrza jest Karta Rabatowa Mieszkaj pięknie pozwalająca obniżyć koszty związane z urządzaniem domu nawet o 20%!

Zachęcamy do sprawdzenia bazy projektowej na stronie Domowy.pl w zakładce „projekty wnętrz”


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz