Kolory aranżacji to nie tylko ściany, ale także meble i dodatki. Kolor ma kluczowe znaczenie dla wyglądu aranżacji i samopoczucia domowników. Sposobów na wybranie barw wnętrza jest kilkadziesiąt. Można kierować się wielkością przestrzeni, swoim gustem, popularnymi zestawieniami kolorystycznymi, kontrastami, decyzją wszystkich domowników, zasadami ulubionych filozofii oraz znaczeniem kolorów i ich wpływem na codzienne życie. Dobrać kolor do wnętrza nie jest łatwą sprawą.
Kolor do wnętrza a osobowość człowieka
Zmieniając kolor pomieszczenia dajemy wyraz nie tylko swojemu aktualnemu gustowi. Psychologowie twierdzą, że kolory mają wpływ na to, jak czujemy się w danym miejscu i wiele mówią o osobowości człowieka, upodobaniach i skłonnościach. Kolory mogą zachęcać do działania, dodawać energii, wspomagać koncentrację lub przeciwnie: wprowadzać melancholię, a nawet wywoływać negatywne uczucia. Wybierając kolor do wnętrza, warto wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne barwy.
Mało przytulna biel
Biały uchodzi za kolor neutralny i za dobrą bazę przygotowującą ścianę do malowania. Modne są białe meble. Biały symbolizuje czystość, równowagę i energię. Jego wadą jest szybkie brudzenie się i powodowania wrażenia chłodu we wnętrzu. Dobrze odbija światło, co powiększa przestrzeń. Raczej kolor do kuchni, łazienki niż do salonu, czy sypialni. Wiele osób uważa, że jest to kolor niepraktyczny i nie nadaje się do wnętrz, gdzie przebywają dzieci. Nie poleca się wnętrz urządzonych w całości na biało. Meble w tym kolorze powinno się ustawiać na tle kolorowych ścian.
Kojąca czerwień
Czerwony jako kolor do wnętrza to doskonały wybór dla osób, które czują się zmęczone po całym dniu i pragną doładować energię. Czerwony pomaga odzyskać sprawność umysłową. Symbolizuje energię, życie, aktywność i pobudzenie, także apetytu. Jest to kolor idealny do kuchni. Jednak zbyt duża ilość czerwonych elementów może powodować rozdrażnienie.
Ciekawe kolory: pomarańczowy i żółty
Kolor pomarańczowy kojarzy się ze spontanicznością, zdecydowaniem, inteligencją, koncentracją, i przedsiębiorczością. Sprzyja komunikacji, ale z drugiej strony jest także barwą buntu. Nie poleca się go w sypialni i wąskich pomieszczeniach. Jest to idealny kolor do wnętrza jadalni lub salonu, gdzie przywodzi na myśl słońce, odpoczynek i radość. Z kolei barwa żółta to optymizm, wiedza i radość. Żółty to kolor do wnętrza dodaje pewności siebie i wyzwala z melancholii. Wzmacnia koncentrację więc polecany jest do biur i jako kolor ściany przy biurkach. Świetnie sprawdza się także w kuchni.
Zielona harmonia
Kolor zielony jest popularny we wnętrzach. Wprowadza harmonię, spokój, równowagę i relaks, dodaje pewności siebie, uspokaja, ułatwia percepcję zmysłom. Dość często stosowany w gabinetach lekarskich i psychologicznych. Warto postawić na ten kolor w salonie. Rośliny, dodatki lub jedna ściana pomalowana tym kolorem z pewnością polepszą samopoczucie domowników. Zieleń sprzyja odpoczynkowi i uporządkowaniu własnych emocji.
Morza szum – kolor niebieski
Niebieski to bardzo ciekawy kolor do wnętrza. Ilość odcieni sprawia, że można go stosować w różnych kombinacjach. Symbolizuje przywiązanie, wierność, uspokojenie i inteligencję. Ma w sobie także coś tajemniczego i melancholijnego. Jest to idealny kolor dla osób, które chcą się wyciszyć i uspokoić po stresujących dniach. Jest świetny do sypialni i pokojów osób z artystyczną duszą, ponieważ wyzwala wrażliwość na piękno i sztukę.
Kolor fioletowy na dodatki
Fiolet coraz odważniej wchodzi do wnętrz. Poleca się go głównie jako dodatek, np.: firany, poduszki. Symbolizuje namiętność, ale także smutek ( w wielu kulturach występuje jako element pogrzebowy), tajemniczość i niezwykłość. Może być doskonałym akcentem do szarych mebli w kuchni.
Za uniwersalny kolor do wnętrz uchodzi brązowy – jest to często najpopularniejszy kolor mebli ze względu na różne odcienie gatunków drewna. Nie poleca się malowania ścian na brązowo. Delikatne brązy pięknie wyglądają jako dodatki, np.: poduszki ozdobne, bibeloty.