Opublikowany 4 września 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Król tła, czyli szary kolor we wnętrzachSzarość we wnętrzach jest modna, popularna i lubiana. I to zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów w dziedzinie urządzania wnętrz. Niektórzy uważają szary kolor na ścianach za smutny. Czy taki będzie, zależy od mebli, dodatków, tkanin.

Czy to barwy intensywne, czy delikatne pastelowe – wszystkie zyskują na tle szarości. Dlatego ten kolor bywa nazywany królem tła. Tworzy bezpieczne odniesienie dla innych barw, świetnie podkreślając ich intensywność lub też delikatność. Wnętrza pomalowane jasnymi odcieniami szarości robią wrażenie większych. Jest to zatem dobry kolor do małych mieszkań.

Szare tło dla mebli

Nieważne, czy aranżujemy wnętrze w stylu klasycznym, czy nowoczesne lub wręcz minimalistyczne, szare ściany będą pasowały do każdego stylu. Ta barwa dobrze robi nie tylko meblom, które stoją na jej tle, ale i osobom przebywającym wśród szarych płaszczyzn. Szary wprowadza do pomieszczenia równowagę, a na ludzi działa uspokajająco. Ale nie wszystkie kolory pasują do szarego.

Jakie kolory pasują do szarości


Foto: Tekkurilla

Szary dobrze się komponuje z pastelowymi odcieniami. Pasuje do niego róż, błękit, żółty czy delikatna zieleń. Na tle jasnego odcienia szarości, pastele będą jeszcze subtelniejsze, zaś na tle grafitu, staną się intensywniejsze. Ale i barwy tak mocne jak czerwień, burgund czy ciemny fiolet stanowią dobre sąsiedztwo dla szarości. I to niezależnie czy jasne, czy ciemne odcienie.

Drewno również lubi mieć w tle szary kolor. Jasne gatunki jak jesion, brzoza, sosna ciekawiej wyglądają na tle ciemnych odcieni szarości. Natomiast ciemne – np. dąb, wenge czy jatoba wolą kontrast jasnych odcieni szarego.

Czy zatem można stwierdzić, że szary jest smutny? Na pewno nie będzie taki, jeżeli zadbamy o dobre otoczenie dla niego i dodatki. Stworzymy spokojne aranżacje pokoi, kuchni czy łazienek, w których z przyjemnością będziemy przebywać. By ożywić szarość wystarczą dodatki takie jak lampy, poduchy, pledy, wazony czy nawet takie drobiazgi jak świeczki. Jeżeli będą w mocniejszych kolorach, podkreślą elegancję i klasę szarości. Idealnym uzupełnieniem są również przedmioty stalowe czy aluminiowe – ich połysk uszlachetni szare płaszczyzny ścian czy mebli.


 


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz