Wymiana okien jest dla wielu osób sporym wydatkiem, dlatego decyzja o ich wymianie następuje w ostateczności. Obecnie za pośrednictwem programu Czyste Powietrze, można uzyskać spore dofinansowanie. Z artykułu dowiesz się co zrobić, żeby takie dofinansowanie uzyskać.
Działania proekologiczne stały się ważnym elementem polityki społecznej. Oprócz pięknych sloganów nawołujących do dbania o środowisko naturalne, rządzący sukcesywnie wprowadzają programy pomagające ograniczyć negatywne skutki destrukcyjnych procesów. Dobrym przykładem jest program Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać środki na termomodernizację domu, w tym dofinansowanie do wymiany okien. Może to być świetna okazja do wymiany okien na nowe, energooszczędne okna. Mniejsze zużycie energii w domu jednorodzinnym to mniejszy poziom zanieczyszczeń przedostających się do powietrza.
Program czyste powietrze – czego dotyczy?
Program Czyste Powietrze powstał w celu ograniczenia emisji do powietrza zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych. Głównym założeniem programu jest wspomaganie wymiany starych kotłów na paliwo stałe. W ramach programu wykonywana jest także termomodernizacja budynków jednorodzinnych, tak by łatwiej zarządzać przepływem energii cieplnej.
Program zapewnia środki na:
– źródło ciepła,
– instalację C.O. a także wody użytkowej,
– wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
– mikroinstalację fotowoltaiczną,
– ocieplenie przegród budowlanych,
– stolarkę drzwiową i okienną,
– dokumentację.
Fundusze z programu wypłacane są w formie dotacji oraz nisko oprocentowanych pożyczek. Można się o nie starać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej o samym programie dowiesz się na stronie dako.eu.
Kto może uzyskać dofinansowanie?
Udział w programie Czyste Powietrze przeznaczony jest dla właścicieli oraz współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Dotyczy on również właścicieli wydzielonych lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku jednorodzinnym. Nowa odsłona programu Czyste Powietrze daje możliwość wymiany okien osobom mniej zamożnym, których dochód na osobę nie przekracza 900 zł.
Zgodnie z definicją, budynek jednorodzinny oznacza budynek wolnostojący, bliźniak, szeregowiec lub budynek w zabudowie grupowej. Musi stanowić strukturalnie samodzielną całość i mieć przeznaczenie mieszkalne. Aby móc starać się o środki na wymianę okien, budynek lub lokal muszą posiadać odrębną księgę wieczystą.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Od 2021 r. wprowadzono w życie nowe przepisy dotyczące wymogów energetycznych okien. Starając się o dofinansowanie z programu czyste powietrze, należy dokonać zakupu odpowiednich okien. Specjaliści z firmy DAKO z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniej stolarki okiennej.
Sam wniosek o dofinansowanie należy złożyć za pomocą specjalnego formularza w najbliższym urzędzie lub poprzez stronę rządową. Odpowiedź w sprawie dopłaty uzyskuje się w terminie do 30 dni. Dzięki programowi można otrzymać nawet do 75% środków na wymianę okien a resztę pokryć ze środków własnych lub z nisko oprocentowanych pożyczek.