Całoroczna pielęgnacja trawnika jest gwarancją osiągnięcia pożądanych efektów. Wiosną należy przeprowadzić kilka zabiegów, które pozwolą cieszyć się intensywną zielenią trawy już od pierwszych ciepłych dni. Wiosenna pielęgnacja trawnika zakłada kilkuetapowy plan działania, który ma na celu poprawę jego stanu po zimie.
Wertykulacja trawnika
Pierwszym etapem w pielęgnacji trawnika jest pozbycie się tzw. filcu, czyli suchej trawy i innych obumarłych resztek roślinnych nagromadzonych w trawniku. Zabieg wertykulacji, poprzez pionowe nacinanie darni napowietrza glebę, pobudza trawę do wzrostu i wyczesuje filc. Można w tym celu wykorzystać wertykulator ręczny, ale czynność ta z pewnością będzie pracochłonna i wyczerpująca. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z wertykulatora elektrycznego lub spalinowego, co przy większych powierzchniach zdecydowanie ułatwi pracę. Należy pamiętać, że wertykulacji nie wykonuje się w pierwszym roku po założeniu trawnika, gdyż w ten sposób łatwo uszkodzić rozwijające się trawy.
Wiosenne koszenie trawnika
Systematyczne i prawidłowo przeprowadzone koszenie trawnika ma ogromny wpływ na jego wygląd. Częstotliwość koszenia należy dopasować do tempa wzrostu trawy. Przy sprzyjającej pogodzie może odbywać się nawet częściej niż raz w tygodniu. Regularne koszenie ma na celu utrzymanie darni na stałej wysokości ok. 4 cm. Warto pamiętać o tym, że nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Po skoszeniu 80% wysokości źdźbła trawa może stać się bardziej podatna na choroby i zasychanie. Osłabienie trawnika to również prosty przepis na pojawienie się chwastów i mchu.
Napowietrzanie gleby
Aeracja trawnika to również kluczowy zabieg pielęgnacyjny wiosną. Ubicie wierzchniej warstwy gleby znacznie utrudnia wzrost trawy. Aeracja ułatwia dotarcie do korzeni powietrza. Trawnik napowietrzamy na głębokość 5-15 cm widłami lub specjalnymi butami wyposażonymi w kolce. Przy większych powierzchniach idealnym rozwiązaniem będzie aerator. W powstałe szczeliny należy wsypać gruboziarnisty piasek, który umożliwia stały dostęp powietrza do gleby. Aerację zaleca się wykonywać w miejscach, w których trawa słabiej rośnie, a gleba jest zbita.
Piaskowanie trawnika
Piasek znacznie ułatwia dostęp powietrza i wody do gleby, a ponadto wyrównuje nierówności, uelastycznia podłoże i polepsza jego właściwości. Piaskowanie trawnika sprowadza się do rozsiania dobrze wysuszonego drobnego piasku na powierzchni trawnika.
Podlewanie trawnika wiosną
W wiosennej pielęgnacji trawnika nie może zabraknąć jego systematycznego nawadniania. Glebę należy podlewać tak, aby woda dotarła do głębokości 10-15 cm, co umożliwia korzeniom trawy jej pobieranie. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest wczesny ranek lub wieczór, gdy temperatura jest najniższa. Ważne również, aby nie nawadniać trawnika podczas słonecznej pogody, gdyż grozi to uszkodzeniem źdźbeł.
Wiosenne nawożenie trawnika
Trawnik po zimie wymaga odżywienia i dostarczenia substancji organicznych. Koniecznym składnikiem jest azot, jednak należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanych dawek. Florovit „Mistrzowski trawnik” (https://florovit.pl/hobby/produkty/florovit-nawoz-do-trawnikow) to nawóz do trawników ułatwiający uzyskanie trwałej, zwartej darni i pięknej zieleni. Wysoka zawartość azotu poprawia krzewienie się traw, potas wpływa korzystnie na gospodarkę wodną i odporność na warunki stresowe, a fosfor wpływa m.in. na dobre ukorzenienie. Duża zawartość żelaza wpływa na intensywnie zielony kolor traw. Kompleksowy skład i odpowiednie proporcje składników idealnie odpowiadają wymaganiom pokarmowym wszystkich gatunków traw, szczególnie tych ozdobnych i reprezentacyjnych.