Niewielkie mieszkania to niestety swoisty znak naszych czasów. Raz, że wielu osób nie stać na duży dom, a dwa, że spora część z nich po prostu uważa, że nie potrzebuje rozległej przestrzeni do szczęścia. Jednak małe mieszkanie to nie tylko kwestia posiadania ograniczonego miejsca wokół siebie, ale także nie lada wyzwanie dla architekta. Jak poradzić sobie z aranżacją skromnej w wielkości przestrzeni? Co możemy zrobić, aby zyskać więcej miejsca wokół siebie? Gdzie szukać wartych uwagi inspiracji?
1. Wykorzystuj jasne barwy
2. Less is more – gdzie zastosować tę zasadę?
3. Połóż na ścianie fototapetę
4. Znajdź sposób na zagospodarowanie przestrzeni na wysokim pułapie
Wykorzystuj jasne barwy
Jeżeli dysponujemy niewielkim mieszkaniem, niestety będziemy musieli pożegnać się z ciemną, monolityczną w wyrazie aranżacją. Taka kolorystyka sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się jeszcze mniejsza, niż jest w rzeczywistości, a co za tym idzie – z dużym prawdopodobieństwem będziemy czuli się w domu jak w klatce. Przeciwieństwem tej sytuacji jest stosowanie jasnych i ciepłych barw, które optycznie powiększają pomieszczenie, w którym je zastosujemy, szczególnie gdy jest ono dobrze doświetlone, na przykład posiada duże okna. W ten sposób nie tylko sprawimy że wizualnie mieszkanie będzie większe, ale także nadamy mu cieplejszy, bardziej domowy wydźwięk.
Less is more – gdzie zastosować tę zasadę?
Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest wyposażenie. Gdy dysponujemy małą powierzchnią najlepiej jest ograniczyć je do minimum. Być może nie potrzebujemy całej garderoby na swoje ubrania, a wystarczy nam jedna duża wnękowa szafa? Może zamiast rozbudowanej biblioteczki da się wyeksponować książki na półkach wysoko pod sufitem, a rower czy inny sprzęt do ćwiczeń trzymać na balkonie lub w piwnicy? Każdy pomysł na odciążenie niewielkiego metrażowo mieszkania z mebli i rzeczy stojących na podłodze jest dobry i warto go przetestować. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy naszym wyzwaniem jest aranżacja wąskiego pokoju w bloku.
Połóż na ścianie fototapetę
Innym sposobem na „otworzenie” niewielkiego pokoju jest również zastosowanie fototapety na jednej lub dwóch ścianach. Możemy wykorzystać tu fototapety 3D imitujące perspektywę i przestrzeń, wzór geometryczny lub po prostu zdjęcie bardzo rozległego krajobrazu. Taki zabieg zadziała podobnie, jak jasna farba, jednak może być bardziej atrakcyjny dla oka ze względu na nietypowy motyw czy kolorystykę. Podobnie jak w przypadku jednolitych kolorów powinniśmy raczej uważać na fototapety z ciemnymi wzorami, ponieważ mogą one dać efekt odwrotny od zamierzonego. Wiele ciekawych przykładów, które pozwolą optycznie powiększyć nawet najmniejsze pomieszczenie znajdziesz na stronie: https://www.bimago.pl/fototapety/3d-i-perspektywa.html.
Znajdź sposób na zagospodarowanie przestrzeni na wysokim pułapie
Jednym z dużych problemów w małym metrażowo mieszkaniu jest trzymanie i przechowywanie różnych rzeczy. Im więcej mebli stoi nam na podłodze tym mniej miejsca mamy do dyspozycji, warto więc przenieść schowki powyżej naszej głowy. Półki pod sufitem czy nad drzwiami w przedpokoju są bardzo dobrym pomysłem na przechowywanie rzeczy, z których na co dzień nie korzystamy lub wyeksponowanie tych, które chcemy pokazać, jak na przykład kolekcja książek czy filmów. Innym ciekawym sposobem jest też tworzenie schowków w meblach, jak na przykład pod łóżkiem lub w jego kufrze, pod komodami czy skośnie ułożoną częścią dachu, jeżeli taki mamy.