Właściwa pielęgnacja oczek wodnych i stawów wiąże się z odpowiednim sprzętem. Pompa zanurzeniowa jest jednym z najbardziej istotnych. Dlaczego i jak ją poprawnie zainstalować w swoim zbiorniku – o tym poniżej.
Pompy do wody zanieczyszczonej i obsługi filtrów
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej pompy zanurzeniowej. W tym celu należy pamiętać o zadaniach, jakie będzie musiała wykonywać. Pompy do stawu mogą napotkać bowiem dość niekorzystne warunki, czyli intensywne zamulenie lub nawet chemikalia. Skuteczne oczyszczenie mocno zabrudzonego zbiornika będzie wymagało mocnego sprzętu. Przy zakupie pompy należy zatem sprawdzić maksymalną średnicę zanieczyszczeń, jaką może obsłużyć urządzenie. Ważne są także materiały, z których zostało ono zbudowane. Jeśli pompy zanurzeniowe do brudnej wody mają mieć styczność z ostrymi nieczystościami, powinny być wykonane z elementów kwasoodpornych. Nie bez znaczenia jest także moc pompy czy wyłącznik termiczny, który zapobiega przed przegrzaniem.
Wspominamy o tym, ponieważ bez dobrze dobranego sprzętu nie będą Państwo w stanie odpowiednio zadbać o swój staw czy inny zbiornik. Zbyt słaba pompa nie poradzi sobie z gęstym mułem. Zbyt potężna zaś okaże się nieekonomiczna, jeśli będzie używana wyłącznie do wody czystej o słabym natlenieniu. Ważne jest więc to, aby precyzyjnie określić problemy danego zbiornika i do nich dostosować wybór. Więcej o specyfice pomp zanurzeniowych znajdą Państwo tutaj: https://www.podlane.pl/pompy-zanurzeniowe-cat-456.
Instalacja pompy do oczka wodnego
Oczko wodne to wyjątkowo ciekawy element ogrodu… o ile woda jest w ciągłym ruchu. Jego brak skutkuje gromadzeniem się brudu, rozwojem bakterii i generalnym pogorszeniem stanu zbiornika. Ważny jest również odpowiedni poziom tlenu. Zaniedbanie może mieć destruktywny wpływ dla ryb i roślinności. Sprzęt do ciągłego pompowania wody jest wręcz niezbędny, aby oczka wodne mogły zachować zdrowy wygląd i naturalny charakter.
Specjalne filtry montowane są zwykle powyżej poziomu lustra wody oczka. Instalacja pompy zanurzeniowej musi być zgodna z wysokością podnoszenia wody. Ten parametr określa, w jakim stopniu dane urządzenie jest w stanie przetransportować płyn. Na tej podstawie trzeba określić stopień zanurzenia pompy. Sprzęt do pobierania wody i filtry muszą ze sobą współdziałać, aby utrzymać oczko wodne w należytym porządku. W związku z tym maszyna musi przepompować wodę na określoną wysokość, a to z kolei wiąże się z mocą silnika. Im większa wysokość podnoszenia, tym silniejsza maszyna.
Najlepiej jest umieścić pompę na samym dnie zbiornika, i to w najgłębszym miejscu. Ewentualnie może znaleźć się w studni obok, aczkolwiek nie może być powyżej lustra wody oczka. Wówczas należy połączyć pompę zanurzeniową z oczkiem za pomocą przewodu, który musi być nieustannie wypełniony wodą. Po jego drugiej stronie natomiast powinien znaleźć się kosz ssawny ulokowany na dnie zbiornika.
Tak usytuowaną pompę można również użyć do podlewania roślin. Jeśli interesuje Państwa taki temat, zachęcamy do wizyty na stronie https://www.podlane.pl/blog/woda-ze-studni-do-podlewania/.
Pompy zanurzeniowe do stawu
Jeśli chodzi o staw, instalacja pompy opiera się na podobnych zasadach. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku stawu mamy do czynienia z większą głębokością i stopniem zamulenia. W związku z tym siła maszyny musi być większa i powinna to być pompa zdolna do ciągłej pracy z zanieczyszczeniami. Przerwa w działaniu sprzętu może poskutkować pogorszeniem jakości wody w stawie. Różne urządzenia i ich ceny mogą Państwo przejrzeć na stornie podlane.pl.