W roku 2020 w Polsce odnotowano niemal 75 tysięcy włamań. Właściciele większości domów jednorodzinnych podejmują działania mające na celu ochronę przed włamywaczami. Czy Ty również chciałbyś podnieść bezpieczeństwo swojego domu? Zostań z nami i dowiedz się, jak to zrobić!
Lokalizacja posesji
Wpływ na bezpieczeństwo domu mamy już podczas wybierania jego lokalizacji. Budynki położone daleko od dróg oraz zamieszkanych okolic są atrakcyjnym celem dla złodziei. Domy znajdujące się blisko siebie lub w pobliżu ruchliwych dróg są okradane znacznie rzadziej. Co więcej, niektóre lokalizacje cieszą się szczególnie negatywną renomą. Przed wyborem danego domu lub działki pod budowę warto dowiedzieć się, czy aby na pewno jest to odpowiednia lokalizacja na przeprowadzkę. Z kolei nawiązując współpracę z agencją ochrony, dobrze jest dowiedzieć się, ile czasu zajmuje patrolowi dotarcie w dane miejsce.
Bezpieczne drzwi
W 33% przypadków włamań złodziej dostaje się do środka przez drzwi wejściowe. Mając to na uwadze, warto wybrać je mądrze. Rynek oferuje szeroką gamę drzwi o właściwościach antywłamaniowych. Certyfikaty w tym zakresie wystawiane są wyłącznie przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Niestety, nawet najlepsze drzwi mają słaby punkt. Jest nim zamek. Oczywiście istnieją rozwiązania, które zapewniają pełne bezpieczeństwo w tym zakresie, takie jak zamek do drzwi ASSA ABLOY.
Ogrodzenie posesji
W rzeczywistości ogrodzenie stanowi pierwszą barierę zniechęcającą włamywacza do ataku. Próba sforsowania przez złodzieja nawet prostej bariery otaczającej dom może zwrócić uwagę sąsiadów, przechodniów lub mieszkańców domu, co często skutecznie zniechęca przestępców. Co więcej, częścią ogrodzenia jest także bramka wejściowa. Warto wyposażyć ją w wideofon z kamerą w wysokiej rozdzielczości. To kolejny element działający na niekorzyść włamywacza.
Monitoring oraz ochrona
Założenie monitoringu we współpracy z firmą ochroniarską to powszechna praktyka. Połączenie całości w kompleksową usługę bywa opłacalne. Firmy ochroniarskie niejednokrotnie oferują pomoc w wyborze systemu monitoringowego, a także jego implementację i obsługę. Niektóre rozwiązania pozwalają na stały podgląd obrazu z kamer, również przy użyciu smartfona. Dodatkowo zapis jest rejestrowany i w razie włamania może zostać użyty w celu znalezienia sprawcy. Firmy ochroniarskie świadczą różnorodne usługi i często dopasowują je do indywidualnych potrzeb klienta.
Balkony i garaże
To newralgiczne punkty wielu domów, a szczególnie starych konstrukcji. Ze statystyk wynika, że w Polsce złodzieje używają drzwi balkonowych w 16%, a garażowych w 3% przypadków włamań. Warto poświęcić uwagę tym obszarom tak wcześnie jak to możliwe, na przykład na etapie planowania budynku. Oczywiście poprawa bezpieczeństwa już stojącego domu również jest możliwa. Sam montaż antywłamaniowych wejść oraz okien znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo włamania. Dedykowane rozwiązania antywłamaniowe są obecnie dużo łatwiej dostępne i tańsze niż w przeszłości.