Zabezpieczenie palet przed transportem czy nawet przechowywaniem w magazynie to ważny krok przygotowania towarów. W tym celu zwykle stosuje się odpowiednie folie. Które jednak sprawdzą się najlepiej i mogą być wykorzystywane w paletyzatorach?
Paletyzacja — co to i jak przebiega?
Paletyzacja to proces, który odbywa się w każdym magazynie. Jest częścią działań logistycznych. To nic innego jak dzielenie towaru na osobne palety, dzięki czemu jest wygodnie pogrupowany. Ułatwia to codzienną pracę, a przede wszystkim transport.
Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest automatyczna paletyzacja. Oznacza to, że do całego procesu wykorzystuje się specjalne maszyny — paletyzatory.
Niezależnie jednak, czy w danym magazynie dominuje zrobotyzowana paletyzacja, czy też wszystko odbywa się ręcznie, potrzebna jest właściwa folia. Najwięcej trudności sprawia jednak dobór odpowiedniej do paletyzatora. Jaką folię wybrać, aby dobrze spełniała swoje zadanie i nadawała się do maszyny pakującej?
Folia przemysłowa do paletyzatora — jaką wybrać?
Stosując zautomatyzowany system grupowania towarów na palety, trzeba pamiętać o wykorzystywaniu odpowiednich produktów. Paletyzator spełni swoje zadanie, jeśli wyposaży się go w wytrzymałą folię. Jaką?
Do paletyzacji wykorzystuje się folię stretch (np. taką jak tutaj: https://www.colormark.pl/produkcja-folii/folia-stretch/), która sprawdza się również przy pakowaniu ręcznym. Ma odpowiednią grubość oraz szerokość, dlatego doskonale nadaje się do maszyn paletyzujących. Warto jednak wiedzieć, na które parametry zwrócić szczególną uwagę.
Szerokość folii do paletyzacji
Folie stretch przeznaczone do pakowania maszynowego dostępne są w formie rolek. Dzięki temu można je umieścić w odpowiednim miejscu na paletyzatorze. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na szerokość rolki. Do czego powinna być dopasowana? Przede wszystkim do samej maszyny, ale także produktów, które będą paletyzowane i pakowane.
Najczęstsze szerokości folii stretch do paletyzowania towaru to 500 mm lub 1000 mm.
Folia przemysłowa w rolkach — grubość i waga
Folia do zastosowań przemysłowych musi mieć odpowiednią grubość, aby była wytrzymała i nie rozrywała się podczas pakowania. Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie jej do rozmiaru i wagi towarów. Najczęściej stosuje się folie o grubości od 0,017 do 0,035 mm.
Rolki foli stretch, które wykorzystuje się w paletyzatorach, są ciężkie, ale dzięki temu dobrze spełniają swoje zadanie. Ich spory rozmiar zapewnia dużą ilość produktu, co przekłada się na wydajność pakowania. Nie ma potrzeby częstego wymieniania rolek podczas pracy.
Paletyzator w procesie pakowania — zalety korzystania
Jedną z największych korzyści, jakie daje robot do paletyzacji, jest szybka i wydajna praca. Dzięki zastosowaniu maszyny w procesie grupowania i pakowania towarów można także m.in.:
- poprawić poziom bezpieczeństwa pracowników,
- przeprowadzać proces pakowania w każdych warunkach,
- minimalizować zagrożenia w pracy,
- zwiększyć liczbę pakowanych dziennie towarów.
Warto więc korzystać z takich usprawnień jak paletyzator i depaletyzator. Trzeba jednak pamiętać również o wyposażeniu maszyny w odpowiednią folię do pakowania. Najlepiej sprawdza się ta w wersji stretch, ale ważne, aby pochodziła od sprawdzonego producenta. Dzięki temu będzie trwała, wytrzymała, a do tego może stanowić reklamę firmy poprzez indywidualne nadruki.
Wybierz odpowiednią folię stretch do paletyzatora – znajdziesz ją u sprawdzonych producentów, np. na colormark.pl.