Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu ponieważ, chroni budynek przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych takich jak zmiany temperatury, opady śniegu, opady deszczu oraz przed wiatrem. Należy więc wybrać odpowiedni i to najlepiej jak najwcześniej, aby zrobić to poprawnie trzeba dokładnie zastanowić się nad tym czego oczekujemy, oraz poznać wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W zależności od tego jaki chcemy układ pomieszczeń musimy jeszcze zawczasu zastanowić się jaki dach byłby dla nas najlepszy, popularne konstrukcje to:
Dwuspadowe nazywane również dwupołaciowe, w takim typie dachu ściany szczytowe mogą wystawać nad powierzchnię dachu i stanowić ściany oddzielenia przeciwpożarowego co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.
Czterospadkowe, czteropołaciowe podobne do dachów dwuspadowych, mające najczęściej połacie o jednakowym pochyleniu. Składają się z dwóch trapezowych dość długich połaci oraz dwóch bocznych połaci w kształcie trójkąta. Zaletą tego typu dachów jest duża wytrzymałość ze względu na więcej załamań.
Wielospadkowe również występujące pod nazwą wielopołaciowych stosowane głównie jako dachy dla obiektów bardzo złożonych z wieloma nieregularnie ułożonymi pomieszczeniami tworzącymi nieregularną bryłę budynku
Wybranie odpowiedniego dachu jest bardzo istotnie ,ponieważ nie możliwe jest jego zmienienie w trakcie budowy.
Kolejnym elementem który obowiązkowo należy wziąć pod uwagę jest wygląd innych budynków w miejscu którym się budujemy. Istnieje dokument taki jak plan zagospodarowania przestrzennego który można nabyć w urzędzie. Organem sporządzającym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest odpowiednio wójt w gminach wiejskich, burmistrz w miejskich oraz prezydent miasta w miastach. Plan taki definiuje bardzo wiele elementów dachu takich jak kolor, kształt. Warto zapoznać się z takim planem przed zakupem projektu gdyż można w ten sposób oszczędzić sobie bardzo wiele nerwów.
Nachylenie dachu wydaje się sprawą nie mająca żadnego znaczenia, jest jednak z goła inaczej, pochylenie połaci dachu ma ścisły związek z rodzajem pokrycia dachowego, np. dla blachy falistej stalowej ocynkowanej, nierdzewnej i kwasoodpornej, cynkowej i aluminiowej zalecane pochylenie wynosi 14 stopni, natomiast dla popularnej dachówki ceramicznej karpiówki, pojedynczo od 39 do 50 stopni.
Dach nie bez przyczyny jest bardzo ważną konstrukcją i nie można na nim oszczędzać. Przez dach może uciekać ciepło, dach może przeciekać. Dach należy wykonać poprawnie gdyż musi starczyć na lata. Nikt przecież nie chce robić remontu w nowym budynku, dlatego nie można oszczędzać na konstrukcji dachowej. Warto dokładnie przeanalizować to jaką konstrukcję chcemy, jaki rodzaj pokrycia wykorzystamy oraz wszystkie dodatkowe elementy aby nie dopuścić do sytuacji w której koszt dachu przerośnie nasze możliwości.