Jednym ze sposobów na obróbkę otworów w pełnym materiale, jest wiercenie, które odbywa się przy użyciu specjalistycznego wiertła mającego jedno, dwa bądź trzy ostrza. Takie narzędzie do pracy z metalem jest bardzo precyzyjne i skuteczne – charakteryzuje się sporą dokładnością wymiarowo-kształtową, a przy tym dużym rozbiciem oraz chropowatością powierzchni. Podpowiadamy, jakie wiertło wybrać, aby świetnie radziło sobie z tym materiałem i pozwoliło na uzyskanie zadowalających, wysokiej jakości efektów.
Wybór wiertła do metalu – o tym pamiętaj
Miej pewność, że wybierasz wysokiej jakości rozwiązanie, które pozwoli Ci na sprawną i efektywną pracę. Profesjonalne wiertła do metalu odróżniają się od pozostałych rodzajów, dlatego kupienie ich nie powinno stanowić problemu. Przede wszystkim wyróżniają się one z uwagi na ostrą końcówkę, dzięki której można efektywnie wykrawać otwory w nawet najtwardszym materiale. Ponadto wiertła te są wykonane ze specjalnej stali szybkotnącej z odpowiednio umieszczonymi nożami, które wpływają na dużą precyzję skrawania i wygodę. Zwróć jednak uwagę na kilka czynników, które są kluczowe przy wyborze wiertła i będą oddziaływać na Twoją pracę.
Profesjonalne wiertła do metalu i ich materiał
Jeśli wybierasz wiertło do metalu, zwróć uwagę, z czego jest ono wykonane. Powinno mieć ono domieszki kobaltu lub węglików tytanu, dzięki którym poradzi sobie z twardszym metalem typu stal nierdzewna bądź narzędziowa. Ciekawym wyborem są też te ze stali chromowo-wanadowej oraz wanadowo-molibdenowej. Warto wiedzieć, że wiertło nie musi być w całości wykonane wyłącznie z jednego metalu albo jego stopu.
Specjalne mocowanie wiertła
Kolejną kwestią, którą należy przemyśleć, jest uchwyt. To chyba najważniejszy aspekt, na który zwraca się uwagę. Dzięki temu mamy pewność, że wiertło będzie pasowało do naszej wiertarki. Możemy wyróżnić cztery rodzaje mocowania:
- uchwyt Morse’a (stożkowy),
- uchwyt SDS-Max,
- uchwyt SDS-Plus,
- uchwytu szybko mocujący.
Kształt wiertła do metalu
Profesjonalne wiertła do metalu mają dużą liczbę krawędzi tnących i cechują się niezwykłą ostrością na końcu. To właśnie ta część odpowiada za skrawanie metalu twardego. Jeśli jednak szukamy wiertła do nieco bardziej miękkiego materiału, wtedy końcówka będzie bardziej płaska.
Wielkość wiertła do metalu
Wiertła do metalu najczęściej można znaleźć w rozmiarze od 0,3 do 3,2 cm, jednak niekiedy dostępne są te cieńsze – nawet poniżej 1 mm – czy grubsze – powyżej 12 cm. Te zaś są przeznaczone do specjalistycznych prac. Podobnie z długością wierteł – wpływa ona na to, jak głęboki otwór będziemy w stanie wywiercić. Te profesjonalne sięgają nawet 100 cm i więcej.
Jakie są rodzaje wiertła do metalu?
Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze wiertła do metalu, które można obecnie znaleźć na rynku.
- wiertło uniwersalne (przydatne nawet do drewna czy tworzyw sztucznych);
- wiertła koronowe do metalu i innych bardzo twardych materiałów;
- wiertło ze stali szybkotnącej HSS (obecnie najpopularniejsze z dostępnych);
- wiertła kobaltowe o profesjonalnym zastosowaniu;
- wiertła tytanowe (wyróżniające się dużą wytrzymałością);
- wiertła stożkowe do metali nieżelaznych, blach czy stali szlachetnej.