Każdy zapalony ogrodnik czy działkowiec doskonale wie, że w sezonie w ogrodzie pracy nie brakuje. Jedynie zima jest okresem stagnacji. Warto pamiętać, że aby ogród znów mógł pięknie rozkwitnąć na wiosnę, powinien on zostać jesienią odpowiednio przygotowany do nadchodzącej zimy. Jak uporządkować ogród przed zimą? O co należy szczególnie zadbać i jakie sprzęty mogą okazać się przydatne?
Porządkowanie ogrodu na jesień – usuwanie liści
Jesień mieni się kolorami i zachwyca, jednak opadające, suche liście powinny zostać obowiązkowo usunięte z trawnika. Pomogą w tym oczywiście grabie, jak również odkurzacze do liści i dmuchawy. Pozostawienie opadłych liści na zimę, może skutkować marną kondycją trawnika na wiosnę, dlatego właśnie należy je regularnie i dokładnie usuwać. Kto ma w swoim ogrodzie dużo drzew liściastych ten z pewnością wie, że jesienne grabienie wydaje się nieraz nie mieć końca. Wspomniane wyżej sprzęty sprawią, że usuwanie liści będzie szybsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne.
Czas na porządki na rabatach
O rodzajach czynności na rabatkach w dużej mierze decyduje to, jakiego rodzaju rośliny tam rosną. Jeżeli były to rośliny jednoroczne, ich resztki należy usunąć, a rabatę zasilić nawozem lub kompostem. W przypadku roślin wieloletnich należy przyciąć uschnięte elementy. Warto pozostawić jednak uschnięte kwiatostany(np. hortensji) , które będą stanowić dekorację ogrodu również w okresie zimowym, a przyciąć je dopiero na wiosnę.
Z rabat należy dokładnie wygrabić wszystkie opadłe liście. Odkurzacze do liści z pewnością okażą się wielkim udogodnieniem w tym zadaniu.
Jesienna pielęgnacja trawnika
W okresie jesiennym trawa znacząco zwalnia tempo wzrostu, dzięki czemu nie trzeba kosić jej tak często jak miało to miejsce wiosną czy latem. Ostatnie koszenie w danym roku należy wykonać końcem października, lub początkiem listopada, pamiętając aby pozostawić ją nieco wyższą niż zazwyczaj, aby zniwelować ryzyko przemarznięcia.
Wspominaliśmy już o konieczności usunięcia liści z trawnika. Zalegająca warstwa liści stanowi bowiem pożywkę dla grzybów rozwijających się pod śniegiem. Efektem tego może być powstanie pleśni pośniegowej, która czasem prowadzi nawet do obumarcia całego trawnika.
Jeżeli grabienie wydaje się syzyfową pracą, warto postawić na odpowiednie sprzęty.
Dzięki dmuchawie, liście z całego trawnika można skierować w jedno miejsce, aby stamtąd było je wygodnie zgarnąć. Z kolei odkurzacze do liści od razu zbierają je do dołączonego worka. Mało tego, niektóre z nich posiadają funkcję rozdrabniania, dzięki czemu zmielone na drobno liście można wykorzystać w kompoście.
Kolejny krok to zabezpieczenie drzew i krzewów przed mrozem. Wiele z ozdobnych roślin jakie mamy w ogrodach pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych, dlatego polska zima może być dla nich ryzykowna. W sierpniu warto zakończyć nawożenie, aby rośliny mogły się powoli przygotowywać do wejścia w stan spoczynku. Okryć należy je dopiero kiedy nadejdą pierwsze, lekkie mrozy. Pomocne jest usypanie kopczyków z ziemi przy podstawach krzewów, co zapobiega ich przemarzaniu.