Najlepsze praktyki w zakresie koszy na śmieci w mieście
Aby zewnętrzne kosze na śmieci spełniły swoje zadanie w przestrzeni publicznej, konieczne jest dobranie zarówno rodzaju pojemnika na odpady, jak i wybranie kluczowych miejsc, w których będą potrzebne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować w tej kwestii.
Kosze na śmieci z oddzielnymi przegrodami na różne rodzaje odpadów
Kosze na śmieci do segregacji, czyli z oddzielnymi przegrodami i oznaczeniami o rodzaju odpadów, są potrzebne wszędzie tam, gdzie istnieje wymóg segregacji odpadów. Sprawdzą się więc na osiedlach mieszkalnych, przy lokalach gastronomicznych czy galeriach handlowych.
Kosze na segregację śmieci powinny mieć widoczne i czytelne oznaczenia, aby każdy wiedział, na jaki rodzaj odpadów są przeznaczone. Na ogół zewnętrzne kosze na śmieci do segregacji posiadają 3-4 przegrody na plastiki i metale, szkło, papier oraz zmieszane lub bio.
Kosze na śmieci stawiane w miejscach o największym natężeniu ruchu
Aby uliczne kosze na śmieci spełniły swoją rolę, powinny być obecne zwłaszcza w miejscach, gdzie każdego dnia przewija się mnóstwo ludzi.
Chodzi o wszelkiego rodzaju miejsca publiczne, takie jak: galerie handlowe, biurowce, urzędy, lokale gastronomiczne, przychodnie, szkoły, przedszkola, parki, dworce, przystanki i wiele innych.
Im więcej zewnętrznych koszy na śmieci w przestrzeni publicznej, tym mniejszy jest problem z zaśmieceniem okolicy.
Kosze na śmieci stawiane w odpowiednich odstępach
Bardzo ważne jest, by kosze na śmieci były ustawiane od siebie w odpowiednich odstępach. Zbyt duże odległości między koszami mogą sprawić, że osoby chcące coś wyrzucić, na przykład butelkę po napoju, będą musiały wręcz szukać najbliższego kosza.
Jeżeli ktoś taki się spieszy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrzuci je na ziemię. Aby tego uniknąć dobrze jest, gdy kosze są obecne wzdłuż chodników, alejek parkowych, w przejściach podziemnych i na rynkach miast.
Kosze na śmieci wyprodukowane z trwałych materiałów
Zewnętrze kosze na śmieci są narażone na szybsze zużycie i zniszczenie niż te stojące wewnątrz budynków. Aby przetrwały różne warunki atmosferyczne, powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia, wpływ wody i wilgoci, korozję oraz promieniowanie UV.
Choć plastikowe kosze na śmieci mogą okazać się najtańszą opcją, będą też najmniej trwałe. Zdecydowanie lepiej wybrać kosze betonowe lub metalowe i ocynkowane.
Kosze na śmieci dopasowane designem do otoczenia
Parkowe kosze na śmieci będą się nieco różnić wyglądem od biurowych koszy na śmieci. W grę wchodzi specyfika otoczenia oraz jego zaaranżowanie. Dlatego przy nowoczesnych biurowcach z pewnością zdecydowanie lepiej będą wyglądać nieco surowe, ale ponadczasowe betonowe kosze na śmieci.
Zaś w parku czy przy zabytkowych budynkach lepiej postawić zewnętrzne kosze na śmieci metalowe ze zdobieniem lub drewnianym wykończeniem. Tak dopasowany kosz na śmieci będzie też stanowił element dekoracyjny okolicy.
Sprawdź ofertę zewnętrznych koszy na śmieci oraz innych elementów małej architektury w sklepie internetowym Eko-Asklepios.