Lato, jesień, zima, a może wiosna — która z tych pór roku jest najlepsza do układania kostki brukowej? Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być oczywista. Co do zasady, kostkę można układać nawet zimą, ale wymaga to odpowiednich warunków i właściwego przygotowania podłoża.
Co decyduje o stabilności kostki brukowej?
Nawierzchnia brukowa zachowuje swą integralność i stabilność wówczas, gdy wszystkie znajdujące się pod nią warstwy spełniają swoje zadanie. Istotne jest również podłoże, które może być zbyt grząskie lub twarde. Czy to oznacza, że kostkę brukową można układać w każdych warunkach? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pamiętajmy, że kostka brukowa powinna być układana wówczas, gdy:
- temperatura otoczenia jest wyższa niż 0 stopni Celsjusza,
- grunt nie jest przemarznięty, twardy lub rozmokły,
- podłoże zachowuje odpowiednią porowatość.
Czy to oznacza, że kostkę brukową można układać zimą? Nie do końca… Fakt, ostatnie zimy były nader ciepłe, gdyż w większość grudniowych i styczniowych dni temperatury są wyższe niż 0 stopni Celsjusza. Czy jednak możemy mieć wtedy pewność, że ziemia nie jest podmokła lub zmarznięta?
Kiedy warto układać kostkę brukową?
- Wiosna
Kostkę brukową możemy układać już późną wiosną. Jeśli pogoda jest słoneczna, w miarę ciepła i w ciągu ostatnich dni nie wystąpiły opady deszczu, jak najbardziej możemy przystąpić do pracy. W porze wiosennej (np. od połowy kwietnia) grunt jest już ustabilizowany na tyle, że z powodzeniem można na nim ułożyć kostkę. Poza tym trzeba pamiętać, że w porze wiosennej ekosystem gleby nie jest jeszcze tak bardzo rozbudowany. To oznacza, że łatwiej nam będzie pozbyć się zalegającej roślinności.
Niestety, ułożenie kostki brukowej wiosną również ma swoje wady. Największym wyzwaniem, jakie o tej porze roku stoi przed brukarzem, jest ryzyko wystąpienia lokalnych przymrozków.
- Lato
Lato to najlepsza pora na układanie kostki brukowej. Wynika to z faktu, że w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatury są w miarę stabilne. Co więcej, grunt jest właściwie przesuszony, w związku z czym ryzyko zapadania się kostki jest znacznie ograniczone.
Trzeba jednak pamiętać, że układanie kostki latem również wiąże się z pewnymi wadami i ograniczeniami. To właśnie latem panuje najwyższa temperatura. Zresztą podobnie jest z cenami materiałów budowlanych.
- Jesień
Układanie kostki brukowej w porze jesiennej nie jest już tak uciążliwe dla brukarza. Temperatury panujące za oknem są zdecydowanie niższe. Co więcej, w klimacie umiarkowanym wrzesień to dość ciepły miesiąc, w którym opady deszczu są zdecydowanie mniejsze.
Niestety, jesienią (zwłaszcza w porze nocnej) często występują pierwsze przymrozki. Zjawisko to nasila się zwłaszcza na terenach górskich. Poza tym jesienią występują częste opady deszczu, które rozmiękczają glebę.
Kiedy zatem układać kostkę brukową?
Najlepszą porą na samodzielne układanie kostki brukowej jest oczywiście lato. Owszem, temperatury panujące za oknem mogą być dość uciążliwe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracę rozpocząć wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Latem nie musimy się obawiać niespodziewanych opadów deszczu, dlatego na ogół nie musimy się spieszyć. A co z ceną i dostępnością materiałów budowlanych? Tu faktycznie może pojawić się problem. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni zapas kostki, piasku i żwiru nieco wcześniej, to jest wiosną, a nawet zimą.
Reasumując, wybór odpowiedniej pory roku ma podczas układania kostki brukowej istotne znaczenie. To od warunków panujących na zewnątrz zależy, czy ułożona nawierzchnia będzie stabilna.