Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu powinny być funkcjonalne, wygodne i dopasowane do potrzeb domowników. Seniorzy często zmagają się z problemami zdrowotnymi, trudno im poruszać się po ciasnych pomieszczeniach. Kuchnia dla starszej osoby musi być bezpieczna i umożliwiać swobodne korzystanie ze wszystkich przedmiotów, które się w niej znajdują. Remont kuchni najlepiej zaplanować z użytkownikiem, który najlepiej wie, jakich udogodnień potrzebuje.
Kuchnia dla osoby starszej- podstawowe zasady urządzania
Seniorzy lubią się dzielić swoim doświadczeniem kulinarnym i lubią gotować dla najbliższych i przyjaciół. To smak babcinej kuchni pamiętamy przez całe życie- to niedościgniony wzór kompozycji smaków i tradycji. Aby ułatwić babci gotowanie, warto namówić ją na zmiany w kuchni, dzięki którym będzie jej łatwiej przygotowywać kulinarne rarytasy. Preferowany układ kuchni dla osoby starszej to kształt litery L lub U. W takim układzie łatwej jest poruszać się w kuchni niż w układzie o systemie liniowym, gdzie szafki ustawione są w jednym rzędzie (może być to problem w przypadku dużej kuchni). Należy zachować przynajmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni w jej centrum, poruszanie się po niej osobie na wózku inwalidzkim, balkoniku, czy o kulach nie stanowiło problemu.
Kuchnia seniora- sercem domu
Kiedy bliska osoba osiąga podeszły wiek, to priorytetem w urządzaniu wnętrza staje się troska o jej bezpieczeństwo i wygodę. Kuchnia powinna być dostosowana do potrzeb seniora. Warto pamiętać, że odpowiednio urządzona kuchnia poprawia jakość życia starszej osoby, ponieważ pozwala na większą mobilność i niezależność. Seniorzy lubią spędzać czas w kuchni-* dla nich to nie tylko miejsce to przyrządzania posiłków, ale także do sąsiedzkich odwiedzin i rozmów przy kawie i ciastku.Kuchnia dla seniora to przecież serce domu, przestrzeń, która łączy ludzi. Warto namówić bliskich na zmiany, bo dzięki temu korzystanie z kuchni stanie się łatwiejsze i mniej męczące.
Idealne szafki
Dobrym wyborem będą tu szafki wyposażone w solidne i łatwe do chwycenia uchwyty. Lepiej jest też zdecydować się na meble zabudowane przy podłodze aniżeli stojące na nóżkach, pod którymi trzeba regularnie sprzątać. Wysokość, na której zamontowane są szafki wiszące, powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników. Starszym osobom trudno jest stanąć na podwyższeniu, aby zdjąć talerz lub kubek z półki. Bardzo ważne jest, aby wszystkie potrzebne rzeczy były pod ręką, aby senior miał do nich łatwy dostęp. Dobrze sprawdzają się otwarte półki i pojemny słupek z dużą ilością półek.
Funkcjonalne oświetlenie
Oświetlenie jest kluczowym czynnikiem zwiększającym funkcjonalność każdej. Najlepiej zdecydować się na oświetlenie główne i doświetlenie przestrzeni nad blatem. Prosta w montażu i niedroga jest listwa LED, którą umieszcza się pod szafkami górnymi. Daje ona dodatkowe światło w miejscach roboczych, które bywają zacienione. W dobrze oświetlonej kuchni miło jest przebywać.
Gadżety przydatne dla seniorów
Współczesna technologia kuchenna znacznie ułatwia codzienne życie starszych ludzi. W kuchni osoby w wieku senioralnym na pewno przydadzą się takie gadżety jak automatyczny otwieracz do słoików czy elektryczny czajnik z regulacją temperatury, wielofunkcyjny robot kuchenny, mikser, ekspres do kawy, krajalnica do chleba i wiele innych sprzętów w zależności od potrzeb użytkownika. Kuchnia dla osoby starszej powinna być miejscem przyjaznym i nowocześnie urządzonym. Praktycznym dodatkiem będzie też magnetyczna tablica do notowania listy zakupów, ważnych dat, terminów i numerów kontaktowych, umieszczona na lodówce czy nad blatem, dzięki której starsza osoba nie zapomni o spotkaniu, zakupach, czy wizycie u lekarza.
Ergonomicznie urządzona kuchnia dla osoby starszej może pomóc w zapewnieniu komfortu, radości i niezależności. Pozwoli to seniorom cieszyć się przygotowywaniem posiłków i czasem spędzonym w kuchni.