Co jest ważne, gdy planujemy kupno mieszkania pod wynajem? O czym musisz pamiętać i co zrobić, aby nie stracić płynności finansowej podczas takiej inwestycji?
Kupno mieszkania pod wynajem
Kupno mieszkania pod wynajem nie bez powodu dość często wydaje się nie tylko skuteczną metodą na lokowanie kapitału, ale również jego pomnażanie. Kupując mieszkanie nawet pod kredyt hipoteczny, masz pełne prawo je wynająć – co więcej, w takiej sytuacji nie musisz tłumaczyć się przedstawicielom banku. Oczywiście aby cała inwestycja faktycznie była opłacalna i nie wiązała się ze stratami finansowymi, konieczne jest opracowanie dobrego planu inwestycyjnego. Im będzie on bardziej szczegółowy, tym większe będą szanse jego powodzenia. Twoim zadaniem jest przede wszystkim określenie własnego kapitału, który możesz spożytkować na kupno mieszkania pod wynajem. Jeśli środki własne nie pozwalają na taką inwestycję, najlepiej zapoznać się z ofertą kredytową.
Stworzenie symulacji ekonomicznej polega na uwzględnieniu potencjalnych dochodów związanych z wynajmem mieszkania, ale też kosztów czynszu czy kosztów związanych z remontem mieszkania. Warto przy tym pamiętać, że kupno mieszkania pod wynajem wcale nie musi przynosić zysków przez cały czas. W swojej symulacji warto uwzględnić sytuację, w której przez jakiś czas nie masz lokatorów, w związku z czym wszystkie wydatki musisz pokrywać z własnej kieszeni.
Jakie mieszkanie pod wynajem?
Kupno mieszkania pod wynajem bez wątpienia jest bardzo odpowiedzialną decyzją, dlatego też ewentualne lokum należy wybrać właściwie. Na dochodowość wynajmu danego mieszkania wpływa wiele czynników, w tym takie jak np. jego lokalizacja, standard czy wyposażenie. Dlatego też przed zakupem dobrze uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długie poszukiwania odpowiedniego mieszkania. Może to zająć nawet kilka miesięcy. Szybkim sposobem na znalezienie mieszkania właściwego pod wynajem jest skorzystanie z usług biura nieruchomości. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z opłacaniem wysokiej prowizji, co jednocześnie zwiększy i tak już bardzo wysokie koszty całej inwestycji.
Jak sfinalizować kupno mieszkania pod wynajem?
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupno mieszkania pod wynajem za własną gotówkę – nie oszukujmy się jednak, w dzisiejszych czasach mało kogo stać na taki krok. W takiej sytuacji konieczne będzie zainteresowanie się tematyką kredytów hipotecznych, które są najbardziej opłacalne. Zaleca się porównanie ofert kilku banków, co z uwagi na powagę inwestycji oraz sposoby weryfikacji ze strony instytucji, może zająć trochę czasu. Opcjonalnie możesz również skorzystać z pomocy pośrednika finansowego. Warto w tym miejscu dodać, że wynagrodzenie dla pośrednika finansowego jest w całości wypłacane przez banki – Ty, jako Klient, nie musisz płacić ani złotówki. Zanim podpiszesz umowę na kredyt hipoteczny, upewnij się, że rata kredytowa nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Jeśli Twoje wyliczenia nie będą precyzyjne, możesz wpaść w poważne problemy finansowe.
Kupno mieszkania na wynajem z kredytem hipotecznym najczęściej wiążę się z zamierzeniem, aby czynsz pobierany od najemców wystarczał Ci na spłatę kredytu – i to z nawiązką. Aby tak było, kredyt powinien być zaciągnięty na możliwie najdłuższy czas, zapewni to najniższą miesięczną ratę. Trzeba jednak przypomnieć, że zgodnie z regulacjami zdolność kredytowa liczona jest dla okresu spłaty nie dłuższego niż 25 lat. Dlatego nawet jeśli ubiegasz się o kredyt na okres 30 lat, to Twoje rzeczywista zdolność kredytowa powinna pozwolić na jego spłatę w ciągu 25 lat.
Zatem podsumowując: kupno mieszkania pod wynajem może być bardzo opłacalną inwestycją pod warunkiem precyzyjnych symulacji. Przy tak dużych ruchach finansowych nie można działać „na czuja”, trzeba opierać się na dokładnych wyliczeniach oraz wiedzy ekspertów.
Źródła:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609183,kredyty-hipoteczne,kredyt-na-mieszkanie-pod-wynajem—czy-to-sie-oplaca,1,1
- https://kb.pl/porady/zakup-mieszkania-pod-wynajem-czy-sie-oplaca/
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/zakup-mieszkania-na-wynajem—o-czym-trzeba,103,0,2287975#na-jaki-okres-wziac-kredyt-hipoteczny?-5