Lawenda to roślina do zadań specjalnych. Ma cudowny zapach i niezwykle dekoracyjny wygląd. Zobacz, jak ją pielęgnować i jak wykonać lipcowe przecinanie lawendy.
Zalet lawendy nie sposób policzyć- jej relaksujący zapach uspokaja i pomaga zasnąć. Roślina ma ogromne właściwości dekoracyjne, pomaga zwalczać ogrodowe „robactwo” i długo kwitnie. Cieszy oko od czerwca nawet do października, o ile wiemy, jak ją pielęgnować. W tym artykule podpowiadamy, jak przycinać lawendę, aby olśniewała swoim wyglądem. Przeczytaj i zastosuj w swoim ogrodzie.
Lipcowe przecinanie lawendy- dlaczego warto je wykonać?
Regularne przycinanie lawendy to niezbędna czynność, jeśli chcemy, aby krzew wzbudzał podziw przez wiele lat. Czy wiesz, że niektóre odmiany lawendy odpowiednio zadbane mogą przetrwać nawet 20 lat! Zapomniana lawenda szybko stanie się bezkształtna, zdrewniała; zaledwie z kilkoma kwiatami i długimi, nagimi łodygami. Poniżej przedstawiamy porady na lipcowe przecinanie lawendy, aby zachować atrakcyjny i kojąco pachnący krzew. Jej filoletowoniebieskie kwiaty przyciągają pszczoły i motyle, a zapach działa kojąco na zmysły. Suszona lawenda znajduje zastosowanie w kosmetyce, w domowych woreczkach zapachowych i w ziołolecznictwie. Warto też wspomnieć, że w wielu miejscach w krajach w okresie wakacyjnym odbywają się festiwale lawendy, gdzie można poznać tajniki jej pielęgnacji, kupić wyroby z lawendy i nasiona.
Lipcowe ścięcie lawendy- przygotowanie do ponownego kwitnienia
Regularne przecinanie lawendy pozwala jej zachować kształt i kwiaty. Lipcowe przycinanie lawendy wykonane po pierwszym kwitnieniu, stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pędów i przygotowuje ją do ewentualnego drugiego kwitnienia. W ten sposób przedłużamy żywotność krzewu i niemal do jesiennych chłodów możemy podziwiać urocze fioletowe kwiatki.

Jak wykonać cięcie letnie?
Najważniejszy zabieg przeprowadza się latem. Lipcowe przecinanie lawendy polega na przycinaniu przekwitających kwiatostanów i bezlistnych łodyg. To pobudza ponowne kwitnienie lawendy. Roślina stanie się gęstsza. Podczas cięcia letniego przycinamy młode i zielone pędy, bez zdrewniałych części gałązek lawendy. Dlaczego? Usuwając zdrewniałe pędy, możemy zahamować rozrost. Wtedy staje się bardziej podatna na choroby. Jeśli uszkodzone przez pędy albo że są kruche i pękają przy zginaniu to oznacza, że są obumarłe i wtedy można je skrócić aż do postawy. Jeżeli tylko uginają się pod naciskiem, to znaczy, że nadal żyją. Obumarła lawenda ma brązowe łodygi, które łatwo się łamią. Zaleca się cięcie o jedną trzecią wysokości. Wyjątkiem jest cięcie wiosenne, które wykonujemy do połowy rośliny. Za niskie przecięcie lawendy zwiększa ryzyko uszkodzenia wiązek przewodzących i zniszczenia krzewu .
Podlewanie lawendy po cięciu
Po wykonaniu lipcowego przecięcia lawendy należy podlewać ją z umiarem. Krzew nie przepada za zbytnią wilgocią, preferuje stanowiska nasłonecznione i przepuszczalne gleby.
Dodatkowe cięcie jesienne
Decydując się na przycinanie jesienią musimy je wykonać jeszcze we wrześniu lub na początku października. Im późniejsze cięcie, tym większe ryzyko wychłodzenie i choroby rośliny . Najlepiej przeprowadzić cięcie w ciepły i słoneczny dzień. Zabieg wykonujemy tylko, kiedy kwiatostan przekwitnie. Jeżeli pojawiło się kolejne kwitnięcie, to nie możemy wykonać cięcia jesiennego, tylko musimy zaczekać do wiosny.
Cięcie odmładzające
Raz na 4-5 lat wykonujemy cięcie odmładzające, az do ¾ wysokości. Dzięki temu odmłodzony krzew gęstnieje i ma ładny przekrój.
Podsumowanie najważniejszych informacji
Lawendę przecinamy o ⅓ wysokości pędów. Usuwamy przekwitnięte kwiaty i wyłącznie marniejące, niezdrewniałe pędy lawendy. Cięcie to najlepszy moment, aby uformować krzew lawendy w kulę, co zapewni lepszy dostęp powietrza. Jak widzisz lipcowe cięcie lawendy to nic trudnego.