Wybierasz się na ognisko, na biwak, a może znudziło ci się gotowanie w domu w tradycyjnych garnkach emaliowanych? Kociołek żeliwny może być idealnym wyborem dla Ciebie! To nie tylko naczynie, w którym ugotujesz gulasz, bogracz, leczo czy mięso w sosie własnym. To także klimat niepowtarzalnych chwil spędzonych z druga osobą nad żywym ogniem w terenie. Kociołki żeliwne to naczynia wręcz uniwersalne, niezwykle trwałe i efektywne. Czym są dokładnie? Jakie są ich zalety? Gdzie kupić najlepszy kociołek żeliwny?
Kociołek czyli co?
Żeliwne naczynia, w tym garnki najczęściej używały nasze babcie, nad piecem opalanym drewnem. Dziś wracają do łask w kilku formach. Możemy zakupić praktyczne garnki żeliwne do domu lub kociołki żeliwne do zastosowań bardziej polowych. Oba produkty wykonano z żeliwa, czyli stopu węgla i żelaza. Naczynia żeliwne mają wiele zalet i są zdrowe, gdyż podczas gotowania nie wydzielają substancji szkodliwych. Gotowanie w nich to sama przyjemność, a ich zastosowanie jest niezwykle uniwersalne. Nie ważne, czy marzysz o daniu jednogarnkowym, zupie, mięsie, potrawce czy chcesz przyrządzić dania z makaronem, zapiekanki, gulasze, golonki czy pieczonki – w żeliwnym kociołku przyrządzisz je wszystkie. W zależności od wielkości kociołka, możesz w nim przyrządzić danie jedynie dla siebie lub dla dwóch, trzech osób.
Kociołki występują w różnych opcjach. Garnki do zastosowania domowego mają różne wzory i kolory i łatwo je dostosować do każdej kuchni. Kociołki, które używamy w terenie np. podczas polowania, pod namiotem mają bardziej stonowane warianty, ale nie bez powodu klasyka sprawdza się najlepiej!
Bardzo istotne jest właściwa konserwacja kociołków. Jeśli posiadamy kociołek nie-emaliowany to przed pierwszym użyciem należy go umyć w czystej wodzie bez detergentów, używając do czyszczenia zwykłej gąbki. Po wysuszeniu należy natrzeć go tłuszczem (olejem lub masłem), który zawsze powinien tworzyć w kociołku warstwę ochronną. Zapewnia to tzw. sezonowanie kociołka i zapewnia mu większą trwałość.
Emaliowany czy nie? Zalety kociołka żeliwnego
Ogólnie rzecz biorąc, kociołki żeliwne posiadają wiele zalet. Są uniwersalne, trwałe, można w nich gotować beztłuszczowo, długo utrzymują ciepło oraz ciepło rozprowadzane jest w nich równomiernie. Nie wykazują tez toksyczności, a właściwie sezonowane mają właściwości antyadhezyjne. Jeśli kupujesz garnek żeliwny do domu możesz go używać na każdym rodzaju palników.
Jednakże istnieją różnice, jeśli chodzi o kociołki emaliowane czy nie. Standardowe kociołki żeliwne są podatne na rdzewienie, pęknięcia, uderzenia, mogą chłonąć zapachy, są ciężkie i wolno się nagrzewają. Są jednak trwalsze niż kociołki emaliowane. Te drugie bowiem nie zardzewieją, nie trzeba ich sezonować, są łatwe w czyszczeniu. Dobrze tez sprawdzają się nad ogniskiem, choć nieco gorzej niż nieemaliowane rozprowadzają ciepło.
Jaki zatem kociołek wybrać? Wszystko zależy do twoich potrzeb i oczekiwań.
Gdzie kupić kociołek?
Kociołki żeliwne znajdziemy w wielu sklepach stacjonarnych lub możemy kupić je wygodnie online np. na Dekorowisko.pl
Dostępne u nas kociołki są dostępne w różnych rozmiarach np. 10l, 20l, a także w wersji z trójnogiem lub bez.
Oferujemy wygodne zakupy a naszym sklepie internetowym, ceniąc sobie zadowolenie naszych klientów. Oferujemy możliwości kilku bezpiecznych, wygodnych płatności.
Serdecznie zachęcamy do zakupów.