Membrana dachowa jest ważnym elementem konstrukcji dachu. Pomimo tego jej prawidłowy montaż jest często bagatelizowany. W rezultacie zdarza się, że nowa konstrukcja bardzo szybko traci na jakości z powodu zawilgocenia. Długa żywotność i pełna funkcjonalność dachu możliwe są tylko wtedy, gdy ten element zostanie zamontowany zgodnie ze sztuką dekarską. Co jeszcze warto wiedzieć o membranie dachowej?
Dobrze zamontowana membrana dachowa to pewność tego, że dach będzie szczelny. Dodatkowo pozwala na usunięcie nadmiaru pary wodnej. Dzięki temu nie dojdzie do zawilgocenia elementów izolacji i drewna. W gruncie rzeczy to membrana dachowa pozwala na to, aby dach trwał przez długie lata w doskonałym stanie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Czym jest membrana dachowa?
Czym właściwie jest membrana dachowa? Chodzi o specjalnie dobrany materiał, który jest zbudowany z kilku warstw. Chodzi tu przede wszystkim o:
- Film funkcyjny. Jest on najważniejszą warstwą o jednostronnej paroprzepuszczalności.
- Warstwy ochronne. Ich zadaniem jest zabezpieczenie filmu funkcyjnego.
- Wzmocnienie w postaci siatki. Nie jest obligatoryjne, ale wpływa na trwałość membrany dachowej.
Jakie zadania ma membrana dachowa?
Z jakimi zadaniami musi poradzić sobie membrana dachowa? Taka warstwa posiada działanie dwutorowe. Przede wszystkim jest ona potrzebna do ochrony konstrukcji dachu i termoizolacji przed wilgocią napływającą z zewnątrz. Drugą rolą membrany jest zapewnienie skutecznego odprowadzania wilgoci z wnętrza budynku. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy poddasze ma mieć charakter użytkowy. Niezbędne jest tu układanie membrany dachowej zgodnie ze sztuką dekarską.
Rodzaje membran dachowych
Jakie są rodzaje membran dachowych? Można je podzielić ze względu na wykorzystany materiał. Wówczas wyróżnia się membrany polietylenowe i polipropylenowe. Nie jest to jednak najważniejszy sposób podziału produktów w tej kategorii. Bardziej istotnym kryterium będzie tu paroprzepuszczalność. Ze względu na nią wyróżniane są:
- Membrany dachowe niskoparoprzepuszczalne. Wykorzystuje się je na belkach krokwiowych w przypadku dachu wentylowanego z dwiema szczelinami.
- Membrany dachowe wysokoparoprzepuszczalne. Stosowane w przypadku elementów nośnych dachu z jedną szczeliną wentylacyjną.
Montaż membrany dachowej: podstawowe informacje
O czym warto pamiętać jeśli chodzi o membranę dachową? Podstawą jest pamiętanie o tym, że taka folia musi być stosowana właściwą stroną ku górze. Najczęściej chodzi o tę, która posiada nadruk z napisami. Poza tym sama praca powinna być zaczynana od okapu. Pierwsze pasmo musi być równoległe do okapu i uwzględniać zabezpieczenie części rynnowej obróbki blacharskiej.
Montaż membrany dachowej może odbywać się równolegle z kontrłatami lub też wykorzystuje się do tego zszywki. Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie rozdarcia muszą być zabezpieczone specjalną taśmą dekarską. Pasma łączy się ze sobą w pionie, zachowując ok. 10 cm zakładu. Należy zachować szczególną precyzję montażu tam, gdzie chodzi o szczególnie trudne miejsca takie, jak kominy, kosz, ale też np. kominki wentylacyjne.